Polikistik Over Sendromu – Yumurtlama Bozukluğu

Paylaş
 

 

Polikistik over hastalığı yada polikistik over sendromu kısırlık nedeniyle başvuran kadınların yaklaşık %30-35 inde karşılaşılan bir tablodur.

Bu tablonun şiddeti  çok uçlarda değişebilir. Yani polikistik over hastalığı dediğimiz zaman kadının ultrasonografide yumurtalıklarında çok sayıda her bir yumurtalıkta 10 nun  üzerinde ve kapsül altına inci tanesi gibi dizilmiş çok sayıda folikül görülmesi gerekir. Yumurtayı üretecek hücre ve bu tipik görüntünün yanında kadında en az eşlik eden bir başka bulgunun olması gerekir.

Bu ultrason görüntüsünün yanında eşlik edebilecek bulgular içerisinde adet düzensizliği özellikle gecikerek adet görme veya adet görmeme yada uzun aylar adet görmeme sorunu olabilir. Tüylenme problemi olabilir, yumurtalıklardan salgılanan hormonların salgılanma miktar özelliklerine göre kadınlarda yüz çevresinde göğüs arasında aşırı tüylenme olabilir ve dolayısıyla bütün bu hormonel düzensizlikler  yumurtlamaları engelliyerek nihai olarak kadında kısırlık problemi yaratabilir.

yumPolikistik over görüntüsü ile polikistik over hastalığını birbirine karıştırmamak gerekir . Polikistik over görüntüsü tüp bebek için kullandığımız bir tanımlamadır. Kadında aşırı yumurta olduğunu gösteren ama kadının adetlerinin düzenli olduğu herhangi bir hormanel probleminin olmadığı hatta yumurtlamasının düzenli olduğu vakalar için kullanılan bir terimdir. Polikistik over hastalığı ise bir multisistem hastalığıdır. Yani sadece yumurtalıkları etkileyendir, hastalık değildir. Bu vakalarda hormonel yapılardaki değişiklikler kadınların kilo almalarını vücut kitle indeksinin belirgin olarak artmasına özellikle bel çevresindeki yağlanmanın artmasına, tüylenmenin artmasına ve bu yağlanmayla birlikte kiloyla birlikte damarlarda damar sertliğine yol açan kolesterol birikimin oluşmasına yol açabilen aslında dahili hastalık gibi düşünülmesi gereken bir hastalıktır.

Polikistik over hastalığı olan kadınlarda günümüzdeki en önemli yaklaşım kilo sorunları olan kadınların kilo vermeye yönelik egzersiz programları ve diyet programlarının uygulanmasıdır. Birçok kadında polikistik over hastalığının tüm bulguları sadece kilo vermekle çözülebilir. Kadınlardaki düzensiz adetler vücut kitle endeksinin azalmasıyla normale dönebilir. Yumurtlamalar normale dönebilir ve bu kadınlar gebe kalabilirler. Ancak birçok vakada kiloya yol açan faktör insülin rezistansı denilen bir problem olduğu için insülin hormonunda bir rezistans geliştiği için bu vakalarda ilaç kullanmaları halk arasında şeker hapı olarak bilinen ilaçların kullanılmasıyla insülin direncinin azaltılması amaçlanmaktadır. Bu vakaların yıllık kontrollerini yaptırmaları kandaki yağ, kolesterol oranlarına baktırmaları kalp hastalığı riski yönünden  rutin kontrollerini yaptırmaları ayrıca  önerilmektedir. Bu şekilde baktığımız gerçek polikistik over hastalığını kadındoğum hastalığı olmaktan çok genel bir sistem hastalığı olarak tanımlayabiliriz.

Bu yazı 871 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Aşırı Tüylenme Problemi Ve Kısırlık dedi ki:

    […] kadın tüylenme problemi yaşıyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla polikistik over sendromudur.Bu durumda androjen seviyeleri (erkeklik hormone) daha yüksek düzeylerde olduğu […]

Bir yorum bırak