Polikistik Over Sendromu Olanlar Nasıl Beslenmeli

Paylaş
 

Polikistik Over Sendromu Diyeti Nasıl Yapılır?

Polikistik Over Sendromu (PCOS) varlığın olan hastalar kilo vermekte  zorlandıklarını söylerler. Ancak birçok PCOS hastasında kilo verme durumunda hormonal tabloyu düzeltebildiği için yumurtlama ve gebelik şansını arttırabilir. Bu nedenle PCOS hastalarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

PCOS Hastaları  Nasıl Beslenmeli

1.Yağlar beslenmede çok önemlidir.Günümüzde, neredeyse tüm diyet uzmanları artık yağları, eti yasaklıyor; hatta balık yenilmemesini öneriyorlar. Halbuki yağlar, beslenmede çok önemlidir. Özellikle “A,D,E,K” vitaminleri, besinlerde yağ olmadığında bağırsaklardan emilemez. Ancak, zeytinyağı dışındaki “sıvı yağlar” ve “margarin” kullanmamalıdır. Polikistik over sendromu olan hastalar kızartma yerine “ızgara” ve  doymuş yağlar (tereyağı) tercih edilmelidir.

2.Haftada bir kez kırmızı et tüketilmelidir. Amerika’da, kırmızı etlerdeki “Dioxin” isimli toksinin yüksek olması sebebiyle, “kırmızı et yenilmesini yasaklayan” diyet yaklaşımları mevcuttur. Haftada en az 1 kez “özgür dolaşan hayvanların” kırmızı eti ile birlikte “mevsiminde taze sebze-meyve” yenilmelidir.

3.Organik gıdalar tercih edilmelidir.Ayrıca, ülkemizde son yıllarda B12 vitamini yetersizliği yaygın görülmekte ve “hiçbir bitkisel besin B12 içermemektedir”. Bitkisel kaynaklı-vejeteryan- beslenmede en önemli diğer bir eksiklik de Esansiyel Amino Asitlerin fakirliğidir.

4.Yumurta ve süt ürünlerini de yiyen .PCOS hastaları yedikleri süt ürünleri ve gıdaların “organik” olmalarına dikkat etmelidirler.

5.Ayrıca “unlu ve şekerli” gıdalar tüketilmemeli. Toplam beslenmenizin en az yarısını “Çiğ” yiyeceklerden oluşturmalısınız.


6.Özellikle ‘Pestisit’ denilen toksik tarım ilaçlarını az tutan karnıbahar, brokoli, Brüksel Lahanası, muz, ananas, avokado, taze soğan, soğan, üzüm, erik, karpuz mevsimine göre daha çok tercih edilmelidir.

7.Kefir, yoğurt, turşu, nar eşlisi ve boza gibi “Probiyotiklerden” (Faydalı Mikroplar) zengin gıdalar alınmalıdır.

8.Ayrıca paketlenmiş-fabrikasyon- gıdalardan (market ürünleri) sakınmak da son derece önemlidir.

9.Ekmek yerine ceviz, kavrulmamış fındık,badem yemelisiniz.Katkı maddelerinden dolayı “salam-sosis” gibi sanayi tipi et yenilmemelidir.

10.Omega-3/ Omega-6 oranınızı artırmak için Omega-3 açısından zengin olan ve sonbahar ve kış aylarında İstanbul’da kolaylıkla bulunabilen yüzey “Olta Balıkları” tercih edilmelidir. Çiftlik balıkları tercih edilmemelidir. Midye, istridye gibi “sindirim organları ile birlikte pişirilen-hazırlanan ” deniz gıdalarını kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü bunlar, “Ağır Metal Zehirlenmesi” açısından çok risklidir.

11.Yeteri kadar güneşlenmeli ya da kan düzeylerini 40-120 ng/ml tutacak kadar D vitamini alınmalıdır.

12.Kiloya göre günde ortalama en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

Bu yazı 756 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak