PGT ile Genetik Olarak Sağlıklı Bebeklere Ulaşmak Mümkün Mü?

Paylaş
 

Her 100 çiftten 15’inin sorunu olan kısırlığın çözümünde kullanılan tüp bebek tedavileri sırasında “Preimplantasyon Genetik Tanı” (PGT) yöntemiyle en sağlıklı embriyo seçilip anne rahmine transfer edilebiliyor.  PGT yöntemindeki yeni gelişmeler sağlıklı bebeklerin doğması açısından büyük önem taşıyor.          

Embriyoların kromozomlarının yapısal ve sayısal bozukluklarını saptamak anne ve babada çekinik olarak bulunan genlerin çocukta hastalığa neden olabilecek genetik hastalıklar açısından değerlendirilmesi günümüz teknolojisi ile artık mümkün hale gelmiştir. Embriyolarda yapılan bu işlemi preimplantasyon genetik tanı (PGT) olarak adlandırılıyor.

PREIMPLANTASYON GENETİK TANI YÖNTEMİ NASIL UYGULANIYOR?

Yumurtalıklar uyarılıyor: Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) sırasında öncelikle anne adayına özel olarak belirlenen bir ilaç protokolü uygulanıyor. İlaç protokolü ile anne adayının yumurtalıklar uyarılıyor.

Yumurtalar toplanıyor: PGT yönteminin ikinci adımı ise yumurtaların toplanması.Yumurtalıkların uyarılması işlemi sonrasında ultrasonografi ile folikül boyutları ve kandaki hormon düzeylerinin takibi yapılarak uygun zamanlama ile çatlatıcı iğne yapılır ve anne adayı yumurta toplama işlemine alınır. Erkeklerden alınan sperm laboratuvar ortamında mikroenjeksiyon işlemine alınır. Mikroenjeksiyon işlemi sonrası döllenme, bölünme ve embriyo kalitesi gün gün değerlendirilir.

PGT’DE 5. GÜN EMBRİYO BİYOPSİSİ TERCİH EDİLİYOR

“Yapılan bu çalışmada ‘3. gün embriyo biyopsisinin’ embriyoların tutma yeteneği üzerine zararlı etkileri saptanmıştır.5. gün embriyo biyopsisi’ ile aynı sorunla karşılaşılmadığı belirlenmiştir. Günümüzde moleküler biyoloji ve genetik alanında gerçekleşen baş döndürücü gelişmelere paralel olarak  ile PGT de kullanılan teknolojiler hızla değişmektedir. Embriyodan gerek 5. gün, gerekse 3. gün alınan hücrelerin analizinde farklı yöntemler kullanılabilir.”

Bu yazı 479 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak