Bebeğinizin Anne Karnındaki Hareketlerini Ne Zaman Hissedersiniz?

Paylaş
 

Bebeğimizin hareketleri gebeliğimizin erken döneminden itibaren başlar. Bazı anneler bebeklerinin hareketlerini  en erken olarak  13-16 haftaya kadar  hissedebilir. Heyecan verici bu olay ilk gebelikte genelde daha geç yaşanır. İkinci gebeliklerde ise anneler 14. haftada  bebeğin hareketlerini hissedebilirler. Bebeğin  hareketleri  kemik, kas ve eklemlerinin normal gelişip gelişmediğini gösterir.Hareketlerin engellendiği zaman hareket sisteminde ciddi problemler çıkabilir yani bebeğimizin hareketleri onun sağlıklı olup olmadığını gösterir.

tüpbebektvBebeğimizin  ilk  hareketleri hafif seğirmeler şeklinde olabilir ve bazen bu durumu bağırsak yada kas seğirmeleriyle karıştırabiliriz.Bebeğimiz büyüdükçe daha belirgin ve sert hareketler hissedebiliriz bu hareketler tekmeleme tarzında hissedilir.Gebeliğimizin son döneminde ise bebeğinizin hareketlerini daha yumuşak ,kayma,yuvarlanma tarzında hissebiliriz.Bebeğinizin haretleri sürekli değildir Açken veya ayaktayken hareketler daha az fark edilir.Tokken dinlenme anında ve sol yanımıza yattığımızda hareketlerde artış olduğunu fark edersiniz Bebeğinizin hareket etmesi rahatsızlık göstergesi değil aksine sağlıklı olduğunu göstergesidir.
Gebeliğinizin 28 haftasından sonra her gün belirlediğiniz bir saatte tok karnınıza ve yan yatarak bebeğinizin hareketlerini sayabilirsiniz bir süre bu şekilde takip ederek bebeğinizin günlük ortama kaç kez hareket ettiği konusunda fikir sahibi olabiliriz
Bebeğinizin en hareketli dönemi 24 – 32 hafta arasındadır. Gebeliğinizin 34 haftasından sonra ise bebeğin hareket alanı daraldığı için büyük hareketleri yani yer değiştirme dönme gibi hareketleri yapamayacağından dolayı hareketlerinde azalma olacaktır. Bebeğinizin her gün yapmış olduğu hareket sayının yarısından az hareket ediyorsa bu ciddi bir problem olduğuna işaret edebilir en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

Bu yazı 744 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak