Minimal Ebeveyn Olmak
Paylaş
 

İnternette gezinirken gördüm, minimal ebeveynlikle ilgili biri şöyle yazmış;

-Çocuk sahibi olmamaktır.

Güldüm ama kesinlikle doğru cevabın bu olduğunu düşünmüyorum.

Ben bir anneyim ve her anne gibi çocuğum için en iyisini yapmak isterim. Ama bu en iyi nedir?

Öncelikle söylemek isterim ki ahkam kesmek değil niyetim. Sadece minimal maceramda neler olup bittiğini sizlerle paylaşmak ve biraz da olsa sizlere ilham olabilmek hedefim.

Çocuk demek başlı başına bir karmaşa, evet kabul ediyorum. Tabii ki her anne baba doğal olarak çocuğu için en iyiyi yapmayı arzuluyor. En iyi kavramının tahmin ettiğiniz gibi kesin bir tanımı yok. Her anne baba kendi vizyonu doğrultusunda en iyiyi yaratıyor. Fakat kabul etmek gerekir ki bazı en iyiler çocuklarda geri dönülemez davranışlara sebep oluyor. Özellikle de tüketim toplumuna kendimizi kaptırdığımızda çocuğumuzu da ister istemez o yöne çekiyoruz. Böylece tek ve asıl görevimizin çocuklarımızın yiyecek, barınma, güvenlik, stimülasyon ( uyarma, tembihleme) ve koşulsuz sevgi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu unutuyoruz.

Tabii ki çocuk büyütmenin bir çok yolu var ve minimal ebeveynlik bunlardan sadece biri. Temelini Minimalizm’den alıyor yani; zamanı iyi kullanma, maddi ve manevi tüm fazlalıklardan kurtulma, berrak bir zihne sahip olma gibi ilkeleri ile ebeveynlik üzerinde fayda sağlıyor.1

Programlı yaşamayı hep hayatı kolaylaştıran bir durum olarak kabul ettim ve uzun yıllardır programlı yaşıyorum. Bu sayede kendimi günleri, saatleri programlarken bulmuyorum. Her şeyin bir günü, bir saati, bir sırası var. Evin programlayıcısı ben olduğum için bu anlamda düzeni sağlamakta zorlanmıyorum. Yoğun çalışan, beynen ve fiziken çok yorulan iki ebeveyn olarak eşimle iş bölümü yapmamız şart. Yoksa evin düzenini sağlayabilmemiz mümkün değil. İş bölümü bu anlamda minimal ebeveynliğin temel taşlarından biri diyebilirim.

minimal_room_grey_tonesEvdeki minimalleşme sürecinde ise kızımın oyuncaklarını ayırmayı en sona bıraktım. Şimdilik hepsi salonda yığılı duruyorlar. Çünkü o daha bu süreci anlayabilecek ve bu doğrultuda kararlarını verebilecek yaşta değil. Ama yavaş yavaş onunla oyuncaklarını ayırmaya başladık. Evdeyken ona “Bugün hangi oyuncaklarını götürmek istersin?” diye soruyorum ve ona iki hak veriyorum. Kızım da karar verip çantasını içine onu yerleştiriyor ve bana gün boyunca başka hiç bir oyuncaktan bahsetmiyor. Kendi kendine karar verdiği için evden verdiği kararı kabullenerek çıkıyor. Evde kaldığımız günlerde ise “Şimdi hangi oyuncakla oynamak istersin?” diye soruyorum. Oynamak istediği oyuncağı kenara ayırıyor gerisini topluyoruz. Ona asıl vermek istediğim mesaj şu; kendini mutlu etmek için bir oda dolusu oyuncağa, eşyaya ihtiyacın yok. Önemli olan ne istediğini bilmek ve onu bir başkasıyla paylaşarak güzel ve eğlenceli vakit geçirmek. Mesela kızımla ben beraber barbunya ayıklıyoruz. Evet bildiğiniz pazardan aldığımız barbunya. Bunu yaparken çok eğleniyoruz. hem onun motor becerileri için çok faydalı hem paylaşmayı öğreniyor hem de bana yardım ettiği/edebildiği için kendine güveni geliyor. Sonuçta çocukluk örseler. Siz ne yaparsanız yapın örseler. En azından onun kendine güvenini sağlayacak bir takım görevler vererek onu cesaretlendirmeye çalışıyorum.

Gerçekten nelere ihtiyacımız olduğuna her kişi kendisi karar verir. Buna ne bir sosyal medyada gördüğünüz bir fotoğraf ne bir uzman ne de ben karar verebilirim. Buna ancak o evin bireyleri karar verebilir. Yol gösterici olarak birisine danışabilirsiniz, o size kaybolduğunuzda yol gösterebilir ama asla sizin yerinize karar veremez. Bu sebeple oynayacağınız oyuncaktan yapacağınız aktiviteye kadar sizi en mutlu edecek ve en eğlenceli olanını seçmek/ belirlemek sizi elinizde.

61cf832a30b2cc17a62a57e7a4588fccİşinizi kolaylaştırmak için bana göre “Minimalist Ebeveynliği” sizlere özetleyeyim. Zamanınızı iyi yönetin, program yapın. Hobilerinize ve rahatlamaya vakit ayırın. Unutmayın siz mutlu ve huzurluysanız, çocuğunuz da öyle.

Evdeki eşyalarınızı sınıflayın ve ayırın. İşe kapsül gardroptan başlayın. ( Kapsül gardrop nedir bilmeyenlerburaya tık tık). Evinizi organize edin, fazlalık ne varsa kaldırın ya da bağışlayın. İhtiyacı olanları mutlu edin.

Haftada bir mutlaka ailecek en sevdiğiniz yemeği yapın ve beraber yiyin.

Çocuğunuzun öğrenme kabiliyetine güvenin. Onlar birer sünger gibidir. Sizi gözlemleyerek büyürler. Ona iyi birer örnek olmaya çalışın.

Ve her zaman elinizin altında bir yapılacaklar listeniz olsun. Hayatın elinizden plansız programsız, öylesine akıp gitmesine izin vermeyin. Anne-baba olduğunuz ve çocuğunuzla geçirdiğiniz her an çok kıymetli. Bu anların değerini bilin.

Hepinize kocaman öpücükler

ege

#keepitsimple

instragram: @simpletheblog

Etiketler:
minimal ebeveyn
  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak