Mikroenjeksiyonun Tüp Bebek Yönteminden Farkı Nedir?

Paylaş
 

Mikroenjeksiyon tüp bebekte aslında  üremeye yardımcı teknikler denilen diğer ismi de yardımcı üreme denilen genel başlık altında incelenen iki ayrı tekniktir. Bu iki teknikte hastanın tedavisi açısından aynı, laboratuarda yapılan işlemler açısından değişiklikler gösterir. Eğer bu döllenme işi spermle yumurtayı yan yana koyulduğunda tüp bebek oluyor. Eğer spermleri alıp direk olarak yumurtanın içine enjekte edildiğinde orda döllenmesi sağlandığında mikroenjeksiyon oluyor aradaki tek fark budur.
MİKROENJEKSİYON YÖNTEMİNİN AŞAMALARI NELERDİR?

tup-bebekGenel olarak tedaviye âdetin 2.veya 3.günü başlanılır. Ultrason ile muayenesi yapılan hastaların bir önceki aydan yumurta kisti veya bir problem yok ise tedaviye başlanılır. Yaklaşık 11 gün süre ile hastaya iğne ve ilaç tedavisi uygulanır. Bu süre içerisinde belirli aralıklarla ultrason muayenesi yapılan hastaya gebelik hormonu içeren bir iğne verilerek yumurtaların son olgunlaşması sağlanır. Bu ilaç verildikten sonra yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama (OPU) işlemi yapılır. Toplanılan yumurtalar 2- 3 saat sonra eşinden alınan spermler ile döllendirilir. Mikroenjeksiyon veya tüp bebek yöntemi ile döllenen yumurtalar ertesi gün kaç tane döllenip döllenmediği belli olur. Daha sonra transfer dediğimiz işlem yine ultrason eşliğinde yapılır. Seçilen en kaliteli embriyo vajenden rahim ağzına katater denilen çok ince bir plastik boru ile rahim içine ultrason yardımı ile bırakılır. Rahim içine bırakıldıktan sonra bir takım tedavi iğneleri hastaya detaylı olarak açıklanır ve 2–3 gün kadar sakin geçirmesi istenir. Daha sonra normal yaşantısına dönebilir.12 gün sonra gebelik testi ile gebe olup olmadığı belirlenir.
MİKROENJEKSİYON YÖNTEMİ HANGİ DURUMDA UYGULANIR?

Mikroenjeksiyon yöntemlerinin çıkışı erkek problemlerini çözmek içindir. Yani ciddi sperm problemi olan erkeklerdeki, yani ciddi problem derken 3–5 milyon spermi olan erkeklerden bahsediliyor. Bu arada  normal bir sperm en az 20 milyon olarak kabul edilir. 20 milyonun altında hareketlilik sayısı %50 den az olan spermler normal değildir. Bu 10 milyonun altına indiği zaman bu ciddi erkek problemlerinden bahsediyor anlamına gelir. Tüp bebekte bu spermlerin yumurtaları dölleyebilmesi için belli bir sayıda ve hareketlilikte olması gerekiyor. Belli bir sayıda ve hareketlilikte değil ise tüp bebekte dahi spermler yumurtayı dölleme yapamıyor. Bu durumda mikroenjeksiyon uygulanması gerekir. Mikroenjeksiyon esas olarak erkek problemleri için çıkmış bir yöntemdir. Daha önce yardımcı olunamayan bu hastalara artık daha kolaylıkla yardımcı olunabiliyor. Ve artık çok yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Bu yazı 731 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak