Mikroenjeksiyon Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Paylaş
 

Mikroenjeksiyon tedavilerinde başarı oranını belirleyen en önemli şey kadının yaşıdır. Alınan hücrelerin kalitesi kadının verdiği hücrelerin kalitesi asıl olarak belirleyen faktördür. Ve yaş ilerledikçe tüp bebekte gebelik oranlarında düşme söz konusudur. Bu konu ile ilgili örnek vermek gerekirse kabaca 35 yaşın altında %50 iken 35 yaşın üzerinde bu oran %30 a, 40 yaşından itibaren %10 lara kadar düşüyor. 42 yaşından itibaren tüp bebek şansı çok azdır. Tabi bu sonuçları yaşın yanında kişisel faktörlerde etkiler. 20–25 yaşında olup yumurtaları zayıf hastalar vardır ama genel olarak gebelik oranlarını belirleyen faktör kadının yaşıdır.

MİKROENJEKSİYON TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Mikroenjeksiyon tedavileri ortalama olarak yumurtaların uyarılması, toplama, transfer işlemi 15–16 gün kadar sürer. Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Ve hastanın hamile olup olmadığı ortaya çıkar. Gebelik var ise sonraki takipleri ona göre yapılır. Birtakım ilaçlarına devam eder. Eğer gebelik oluşmamış ise bütün ilaçlar kesilir ve hastanın adet görmesi beklenir.  Hastanın durumuna göre tekrar tedavi uygulanır süresi tıbbi olarak tabi minimum 1–2 adet geçmesi gerekir. Sonuçla iğne ile uygulanan bu tedavi süresinde yumurtalar içinde bir iyileşme süresi gerekmektedir. Yumurtaların iyileşmesi içinde 2–3 adet yani 2-3 ay yeterli olmaktadır. 6 kere deneme sonucu hamilelik olmadı ise eğer sonrasında bu yöntem ile hamilelik şansı çok çok azalıyor. Ama hiçbir zaman imkânsız değildir.Mikroenjeksiyon tedavileri deneyip 12 – 15. seferde  hamile kalan çiftlerde nadirde olsa görülüyor.
MİKROENJEKSİYON TEDAVİSİNE NASIL HAZIRLANILIR?
Mikroenjeksiyon tedavi gerçekten çift için çok stresli bir süreçtir. Bunun için artık tüm dünyada her tüp bebek merkezinde bu işin uzmanı psikolog bulunmaktadır. Tedaviye girecek olan her çift öncesinde psikolog ile görüşmelidir. Tedaviye başlamadan önce tedavi süresinde ve tedavi bittikten sonra psikologdan yardım almalıdır. 15–20 gün süren tedavi için sürekli hastaneye gelip gitmek bile stresli bir durum. Stresin tedavi ve başarı üzerinde olumlu ve olumsuz etkisi olur mu tabiî ki bunu bilmek mümkün değil. Ama bilinen bir durum ise stresin ortadan kalktığı durumlarda gebelikte başarı oranları ve doğal gebelik oranlarında artış görülüyor. Yapılan araştırmalarda da dünyadaki araştırmalarda stresin tüp bebek başarısı üzerinde de etkisi olduğunu yavaş yavaş gösteriyor.
MİKROENJEKSİYON TEDAVİSİ BAŞARISIZ OLURSA YENİDEN DENENEBİLİR Mİ?

Mikroenjeksiyon ve tüp bebek tedavileri istenildiği kadar tekrar edilebilir. Bu konuda bir sınırlama yok. 6 kere deneme yapmış bir hastanın gebelik oranı bizim bugünkü bilgilerimize göre %80 civarı. Geriye kalan %20 sinde maalesef bunların çok az bir kısmı %5 kadarı daha sonraki denemelerde gebe kalabiliyor. Geriye kalanları tıbbın olanakları bir çare öneremiyor. Bir kere başarısızlık olduğu zaman bir süre ara vermeyi öneriyoruz. Hemen arkasından başlanılan tedavilerin başarı üzerinde olumsuz bir etkisi yok fakat yapılan uygulamalar ile yumurtalar normalden fazla bir şekilde uyarıldığı için vücudun kendini toplaması gerekiyor. Normalde 1 kadın 1yumurta üretirken biz verdiğimiz ilaçlar ile 5–10–15 tane yumurta üretmesini sağlıyoruz. Vücuttaki östrojen hormonu seviyesi 5–10–15 katına çıkıyor. Bu yumurtalar iğne ile vücut dışına alınıyor.2–3 adet kadar vücudun kendini toplaması için zaman kazanmasını gerekir. Daha sonra tekrar 1 deneme yapılabilir.

Bu yazı 842 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak