Mikroenjeksiyon nedir?

Paylaş
 

mikroenjeksiyon-2000 yılların başından beri uygulanan tüp bebek tedavilerinin %99 u Mikroenjeksiyon yöntemiyle başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
Tüp Bebek yönteminde kadından toplanan yumurtalar ile erkekten alınan spermler özel işlemlerden geçtikten sonra biraraya getirilir.Spermlerin yumurta içine girip yumurtayı döllenmesi beklenir.Oluşan döllenmiş yumurtalar (embriyolar) rahim içerisine yerleştirilir..Bu yöntem genellikle tüpleri tıkalı, eşinin sperm sayısı ve hareketi normal veya normale yakın hastalara uygulanmaktadır.
Mikroenjeksiyon, ise Sperm sayısı ve hareketliliği az ve sperm şeklinde fonksiyon bozukluğu olan erkeklerde uygulanan bir tekniktir. Mikroenjeksiyon tekniğinde döllenme ve sperm oranı birbiriyle alakalı değildir. Tek sperm hücresi olan durumlarda bile döllenme oranı değişmez.Mikroenjeksiyonun özelliği tek bir sperm hücresi ile bile başarı sağlanabilir. “Mikroenjeksiyon” -ICSI -yönteminde toplanan yumurtalar içerisine spermler, hem bir yumurtanın içerisine bir adet sperm olacak şekilde mikroenjektör denilen özel mikro cihazlarla yapılmaktadır.Kısaca tüp bebek tedavisinin adı , uygulanan tekniğin adı ise Mikroenjeksiyon dur.

Bu yazı 898 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

Bir yorum bırak