Mevsimlere Göre Tüp Bebek Başarı Oranları

Paylaş
 

tup bebek basarı oranlarıBahçeci Umut Tüp Bebek Merkezinden Doç. Dr. Ulun Uluğ;

Hastalarımızın bizlere en sık sordukları sorulardan biri de ‘hocam, mevsimlere göre tedavide gebelik oranları (tüp bebek başarı oranları)değişiyor mu ?’. Hatta bazen yaz aylarında embriyoların sıcaklardan etkilenebileceğini bile düşünenler oluyor. Genellikle bu tip sorular daha önce tüp bebek tedavisi yaptırmamış ve konudan komşudan duydukları bilgilerle donanmış hastalarımızdan gelmektedir.

Bilimsel açıdan bakacak olursak norma insan üremesinde şimdiye kadar yılın mevsimlerine göre bir farklılık olmadığı ortaya konmuştur. Mevsimlere bağlı üreme miktarında değişiklikler daha çok hayvanlarda saptanmıştır. Ancak hayvanlarda pineal bez dediğimiz, biz insanlara göre daha belirgin olan bir endokrin organ bu ayarlamayı yapmakta ve hayvanlarda içgüdüsel olarak üreme arzusunu uyandırmaktadır. İnsanlar da ise pineal bez bilinene göre gündüz gece ayarlamasını yapmakta, hatta bazılarınızın bildiği gibi kıtalar arası uçuşlarda jet lag denilen gündüz ile gecemizi şaşırdığımız olaylara yol açmaktadır.

Kendi kliniğimizin verilerine ve diğer literatür bilgilerine göre aylara göre hanımlarda toplanan ortalama yumurta sayısı, kalitesi,mikroenjeksiyon sonrası döllenme oranı değişmemektedir. Bunlara bağlı olarak da gebelik olasılığı mevsimlere göre değişmemektedir.
Aynı bağlamda tedavi sırasında kullandığınız hormon ilaçları da ilaç deposu, eczane arasında soğuk zincir şeklinde transfer edildiği için mevsimlere göre etkinlikleri değişmemektedir.
Tüp bebek tedavisinde laboratuar koşulları en hassas ve önemli olan unsurlardır. Laboratuarlarımızda dışardan havanın girmesini engellemek için özel olarak pozitif basınçli bir sirkülasyon yaratılmıştır. Ayrıca yumurtaların ve embiryoların muhafaza edildiği inkübatörler ise devamlı kontrol altında tutularak oksijen miktarı, karbondiyoksit ve nitrojen seviyeleri sabit tutulmakla beraber, ortamın asit baz dengesi ve sıcaklığı devamlı kontrol edilmektedir.
Kısaca dışarıda lapa lapa kar yağsa da veya asfalttan buhar çıkacak kadar sıcak olsa bile, tüp bebek laboratuarlarımızda embiryolarınız güvenli ve sabit bir ortam içersinde tutulmaktadır.

Doç.Dr.Ulun ULUĞ
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu yazı 816 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak