Menopoza, Giren Kadın Hamile Kalır Mı?
Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı
Paylaş
 

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır Mı

Menopoza giren kadın hamile kalır mı ; Menopoz, Giren Kadın Hamile Kalır Mı Kadınlar menopoza girdikten sonra hamile kalabilir mi? Sorusu en çok merak edilenlerin başında geliyor.

Menopoz girdikten sonra kadında adet görme tamamen sonlanmaktadır. Bu durum kadınlarda yumurtlamanın sona ermesi anlamına geldiği için uzmanlar menopoza dönemine giren bir kadının bu süreçten sonra normal yollardan asla daha hamile kalamayacağını belirtmektedirler.

Menopoz dönemi

Birçok bayan ve eşleri için sıkıntılı geçen bir dönemdir. Menopoz, başka bir deyişle yumurtalıklarda yumurta hücresinin kalmaması anlamına da gelmektedir. Bu nedenle kadının menopoz dönemine girmesi ile üreme faaliyetleri de tamamen sona ermiş yani doğurganlığını kaybetmiş olmaktadır.

Adetten kesilmesi ile ortaya çıkan menopoz dönemine giren kadının bu sebepten dolayı tekrar çocuk sahibi olabilmesi, hamile kalması normal yollardan mümkün değildir. Çünkü kadının hamile kalabilmesi için döllenmenin gerçekleşmesi ve bu döllenmenin gerçekleşebilmesi için de kadında yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır. Bu durumda da Menopoz döneminde tamamen bitmiş olan yumurta hücreleri nedeni ile hamilelik oluşması bu dönemde söz konusu bile değildir.

Menopoz

Her kadının başına gelecek normal bir süreçtir ancak bu sürecin normal olarak değerlendirilebilmesi için Türkiye ortalamasına göre 45 yaşından sonra bu döneme girmiş olması gerekir. 45 yaşından önce adetten kesilme yani menopoz dönemine girilmiş ise bu duruma erken menopoz adı verilir. Çocuk sahibi olmayan kadınlar için erken menopoz dönemi ciddi bir sorundur ve bu döneme girildiğini gösteren belirtileri gören kadınların zaman kaybetmeden bir doktora başvurması oldukça önemlidir. Erken müdahale edildiği taktirde menopoz dönemini ertelemek mümkün olabilir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler bu durumu dikkate almalıdır.

Adet düzenliği olan ve tekrar adet görme süresi uzayan bazı kadınlar menopoza girdiklerini düşünebilirler. Bu nedenle endişeye düşebilirler fakat adet düzensizliği olmasının ya da kadının adetinin kesilmesinin başka bir sebebi yani başka bir hastalıkta bu durumun nedeni olabileceği için kişinin acilen uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi şarttır. Doktorunuzun yaptığı muayene ve tetikler sonucunda size menopoza girme döneminde olduğunuzu ya da menopoz dönemine girdiğinizi söylediği taktirde menopoza girdiğinizden emin olabilirsiniz.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak