Menopozda Nedir ? Menopozda Hamile Kalınır mı?

Paylaş
 

menopoz hamileMenopoz giren kadın hamile kalabilir mi?

Menopoza giren kadın hamile kalmaz çünkü artık menopoza giren kadının yumurtalıkların da yumurta hücresi kalmamıştır. Yumurta hücresi kalmayan bir kadında hamilelik olmaz ve bu yüzden bu dönemde hamilelik şansıda artık kalmamıştır. Birçok kadın menopozu yanlış tanıyabilir, uzmanlar menopoz dönemini adet tarihinden sonra son 12 aylık süreç olarak tanımlarlar. Bazı hastalıklar kadınları menopoza girmiş gibi gösterebilir. Ancak bununla birlikte diğer bulgular ve şikâyetler menopoz olarak algılanmaz. Örnek verecek olursak;  yüksek derece ateş olması, terleme durumları, psikolojik bazı değişme durumları ve bir bazı sosyal değişiklikler olmadan bu durum menopoz olarak algılanmaz.  Ayrıca dikkatsiz bir şekilde kafada oluşan menopoz endişesi var ise ve korumasız bir şekilde cinsel birliktelik olmuş ise bu durumda hamile kalmak tabi ki mümkündür ancak bu durum menopoza girildiğini göstermez.

Menopozda kalp sağlığı nasıl etkilenir?

Menopozda genellikle kadınların tansiyonunda bir artış olur. Damar gerginliği başlar, aynı zamanda kanda pıhtılaşma değişiklikleri ortaya çıkar böyle durumlarda kanın akışı, reolojisi, pıhtılaşması daha farklı olur. Bununla birlikte kanın yağın bir bozukluk ortaya çıkar. Özellikle kötü kolesterol %10’dan %20’ye varan bir ani artış ve kolesterolde de düşüş gözlenir. Bu arada ki oranın açılmasıyla, bayanlar menopoz dönemine adım attıkların direk olarak yeni bir hastalıkla karşı karşıya kalırlar. Bunun adı menopoz hastalığıdır.  Bunun en çok etkilendiği yer kemikler ve ruhi durum harici bir bayanda kalp damar sistemidir. Menopoz denildiğinde bunlar yeni bir hastalık olarak menopoz dönemine giren kadınların hayatına girerler.

Menopoz kadın psikolojisini nasıl etkiler?

Menopoz kadınların hamile kalma özelliklerini kaybettikleri 45 ile 60 yaş arasında yaşadıkları bir süreçtir. Menopoz bir hastalık değildir ve her kadının yaşayacağı bir dönemdir. Yapılan incelemeler, menopoz döneminde görülen depresyonun ve ruhsal sıkıntının direk bağlantısını kuramamışlardır. Fakat kadınlar diğer sosyal bir takım değişimlere bu tip rahatsızlıklara biraz daha yaklaşımda oldukları inceleme sonucunda ortaya çıkmıştır. Menopozun en önemli değişimlerinden birisi hormon al değişimlerdir. Özellikle östrojen denilen hormonun az ölçüde salgılanması ve az çalışması sonucu kişilerde daha fiziksel bir takım şikâyetler ortaya çıkmaya başlamıştır.

menopoz hamilelik
menopoz nedir
menopoz nedir menopoz kaç yaşında başlar
menopoz nedir sonuçları nelerdir
menopoz nedir tedavisi
menopozda cinsellik
menopozda hamile kalanlar
menopozda hamile kalınır mı
menopozda hamilelik belirtileri
menopozda hamilelik olur mu
Östrojen hormonu

Bu yazı 1217 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ayla guven dedi ki:

    menapozda hamile kalınır mı?
    gercekten mepoaza giren bir kadının kendi yumurtaları olmadığı için hamile kalmadığını öğrenmiş olduk.

Bir yorum bırak