Kriptorşizm Rahatsızlığı Hakkında Bilinmeyenler

Paylaş
 

Kriptorşizm, erkek çocuk doğmadan önce penisin altında bulunan er bezlerindeki testilerin gerekli pozisyonu alamaması ile karakterize edilen rahatsızlıktır. Genellikle testislerden sadece bir tanesi bu rahatsızlıktan etkilenir. Buna karşılık bazı durumlar

Kriptorşizm, erkek çocuk doğmadan önce penisin altında bulunan er bezlerindeki testilerin gerekli pozisyonu alamaması ile karakterize edilen rahatsızlıktır. Genellikle testislerden sadece bir tanesi bu rahatsızlıktan etkilenir. Buna karşılık bazı durumlarda rahatsızlık her iki testiste de ortaya çıkabilir.

Kriptorşizm genellikle 37 tamamlanmadan doğan erkek çocuklarında daha sık olarak gözlemlenir. Çoğu kriptorşizm vakasında bebek doğduktan birkaç ay sonra rahatızlık kendiliğinde düzelir. Eğer bebeğinizdeki kriptorşizm sorunu kendiliğinde düzelmiyorsa doktorunuz bazı ameliyatlara başvurarak bu durumu ortadan kaldırabilir.

Testisler fetal gelişim sırasında karın bölgesinde oluşur. Doğumdan önceki birkaç ay içerisinde tetisler karın bölgesinden normal yerlerine doğru konumlanmaya başlar. Eğer bebeğinizde kriptorşizm sorunu varsa testilerin vücuttaki gereken pozisyonu alışında geçikme veya durma yaşanır. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Buna karşın doktorlar bazı genetik, çevresel ve maternal faktörlerin hormonları etkileyebileceğini ve kriptorşizm sorununun oluşumuna neden olabileceğini düşünmektedir.

Rahatsızlığın tedavisinde birincil amaç tetisleri olmaları gereken pozisyona getirmektir. Erken tedavi komplikasyon riskini en aza indirir. Testislerin gerekli pozisyonu alabilmeleri için ameliyat uygulanabilir. Ameliyatın ardından doktor bebeğin fiziksel durumunu, testis bezlerinin durumunu ve hormon seviyesini gözlemler. Gerekli durumlarda hormon tedavisi de uygulanır.

Bu yazı 803 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak