Kızamıkçık (Rubella ig G) Testi

Paylaş
 

Pregnant-woman-1-4-12-2Rubella, vücutta döküntü şeklinde görülen viral bir hastalıktır. Kızamıkçık, hasta kişinin hapşırması ve öksürmesi yoluyla yayılan virüslerden bulaşır. Genellikle çocuklukta geçirilen kızamıkçık 3 gün veya duruma göre 1-2 hafta devam eder.Vücutta döküntü,baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrıları şeklinde belirtiler gösterir. Hastalık kalıcı hasarlar bırakmaz. Kişi geçirdiği bu hastalıkla bağışıklık kazanır ve bir daha rubellaya yakalanmaz. Geçirilen hastalık veya aşı sayesinde kişi bağışıklık kazanır.Kazanılan bağışıklık yapılan rubella Ig G  seroloji testiyle görülebilir. Yapılan test sonucu pozitifse kişi rubellaya karşı bağışıklık kazanmıştır.

Rubellanın gebelikte geçirilmesi durumunda bebekte ciddi sorunlara ve düşüklere neden olabilir.Hamileliğin ilk trimesterinde bebeklerde görülen en sık  rubella enfeksiyonu belirtileri; görme kaybı gibi göz problemleri,işitme kaybı,kalp anomalileri,zeka geriliği sayılabilir.

Bazı bebeklerde anemi, ishal, zatürre, beslenme bozukları gibi geçici sağlık sorunları da görülebilir.

Kızamıkçığı önlemek için tüm anne adaylarının gebe kalmadan önce rubella Ig G testi yaptırmaları tavsiye edilir. Test sonucunun pozitifliği anne adayının daha önce bu enfeksiyona  yakalandığını, gebe kaldığında bu hastalıktan bebeği etkileyen bir durum olmadığı sonucuna varılır. Eğer Rubella Ig G testi negatif çıkarsa anne adayının aşı yapması tavsiye edilir.

Bu yazı 824 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak