Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi

Paylaş
 

Kişiye özel tüp bebek tedavisi günümüzde çok kullanılan terimdir.

Kişiye özel tüp bebek tedavisi yalanıTüp bebek tedavileri yapan merkezlerin yaptıkları  tedaviler aslında zaten kişiye özeldir. Bu nedenden dolayı kişiye özel tüp bebek tedavisi doğru bir cümle değildir .Ama basında, medyada, başka bir kuruluşlarda bunu çok fazla miktarda duyabilirsiniz. Tüp bebek doktorları   öncelikle  hastayı değerlendirirler. Hastanın durumu nedir, şartları nelerdir, rezervi nasıldır, teşhisi nedir, hangi tüp bebek tedavi yöntemini uygulayalım bu hastaya daha mı az ilaç kullanalım daha mı çok ilaç kullanalım az ilaç kullanırsak cevap vermez mi çok ilaç kullanırsak aşırımı cevap verir. Bütün bunlar tüp bebek doktorlarının mesleki bilgi ve tecrübeleri çerisinde hastayı gördükten ve onların tetkiklerini tamamladıktan sonra bir elemeden geçirip ulaşıldıkları bir sonuçtur. Bu sonuca göre hastaya yönelik bir tedavi programı çizerler. Tüp bebek tedavi programları birbirlerine benzeyebilir ancak hastadan hastaya da farklılıklar gösterir.

Bu nedenden dolayı her hasta ayrı bir vaka olarak değerlendirilir ve ayrı vakaya ayrı bir tüp bebek tedavi yöntemi uygulanır.

Her hastaya bakışları her hastaya yaklaşımları  aslında farklıdır ve bu kişiye has bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilir ama bunu alıp ta kişiye özel tedavi yöntemleri uyguluyoruz tarzında yorumlar yapılmaktadır bu yorumlar aslında gerçeği yansıtmamaktadır zaten hekimlik budur. Hekimliğe baktığınız zaman her vaka ayrı bir olaydır ve onu ayrı bir olay olarak değerlendirir ayrı bir olay olarak yaklaşır ve ayrı bir şekilde tedavi edilir. Tüp bebek  tedavi yöntemleri aynıdır ama sonuçta onun uygulama şekli hastaya verilecek dozlar farklıdır o dozun uygulama şekli farklıdır hastaya yaklaşım farklıdır hastanın cevabı farklıdır. Bu nedenden dolayı bütün insanlar farklı olduğu için tedavilerde kendi için farklılıklar arz eder. Yani kişiye özel tüp bebek tedavisi diye özel bir şey yoktur. Zaten hekimliği tıp fakültesinde öğretildiği gibi kişilerin farklılık arz ettiğini ve aynı tedavinin her kişide farklı cevaplar oluşturduğunu bilmekteyiz. Tıp yüzyıllardır kişiye özel tedavi yapmaktadır.

Bu yazı 830 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak