Kadınlarda Yumurtlama Dönemi (Yumurtlama Zamanı)

Paylaş
 

yumurtlama zamaniKadınlarda yumurtlama hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için yumurtlama döneminin (ovulasyon zamanı) belirlenmesi çok önemlidir. Bu tarihlere yakın zamanlarda gerçekleşen cinsel ilişkiler sonucunda gebelik elde etme ihtimali çok yüksektir. Adet zamanları düzenli olan bayanlarda, adet kanamasından sonra yaklaşık 14. günü başlar, Yumurtlama gününü hesaplamanın en pratik yolu budur. Bu hesap dönemine göre 28 günde bir adet gören kadının 14. günü ve bu günden 1hafta öncesinden başlayarak günde 2-3 defa cinsel ilişkiye bulunarak gebe kalma şansınız yüksek olacaktır. 30 günde bir adet gören kadının 16. günü yumurtlama zamanıdır. 35 günde bir adet gören kadının ise 21. günü yumurtlama zamanı olarak belirtilebilir.

Kadınlarda yumurtlama; diğer bir yandan da adet günü belirsiz olan kadınlar için yumurtlama zamanını hesaplamak çok zordur. Bu tüp durumlarda ilaç ile adet görmesi sağlanarak yumurtlama zamanı hesaplanmasına yardımcı olunmaktadır. Bu tür durumlarda eğer çocuk sahibi olmak isteyen çiftler varsa bir kadın doğum uzmanına danışmaları doğru olacaktır.

Kadınlarda yumurtlama ovulasyon belirtileri nelerdir?  Yumurtlama günün yaklaştığını nasıl anlarım?

Yumurtlamanın gerçekleştiğini nasıl anlarız? Yumurtlamanın olduğu veya olmadığı nasıl anlaşılır? Yumurtlama nasıl belli olur? gibi sorular özellikle gebelik (hamilelik) planlayan çiftler tarafından en çok sorulan, en çok merak edilen sorularıdır.

Bu yazı 788 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak