Kadınlarda Genital Bölgede Oluşan Koku Ve Nedenleri

Paylaş
 

Vajinadan gelen akıntılardan dolayı vajinada oluşan kokular insanı rahatsız edebilir. Kendimizin koktuğu hissederek topluma girdiğimizde oldukça rahatsızlık duyarız. Akıntıların menopozlu kadınlar olması veya genç kızlarda olmasında fark olmaksızın hepsinde görülür. Vajinanın akıntısından oluşana fizyolojik akıntı diye adlandırılıyor.

Rahim ağzı salgılarıyla beraber kendini daima yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasına akıntı gerçekleşiyor.Aslında fizyolojik akıntının çok fazla kokusu yoktur. Ayrıca vücut için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Herhangi bir enfeksiyon çeşidine bağlı olarak koku oluşuyorsa buna da fizyolojik olmayan akıntı deniliyor. Fizyolojik olmayan akıntılar rahmin ağzındaki enfeksiyöz nedenlerden dolayı meydana gelen akıntılardandır. Bu tür akıntılara vajinit yada servisit olarak adlandırılır. Her ikisinde ayrı ayrı miktarlarda kokular oluşur.

Vajinanın mantar hastalıkları, bakteriyel vaginosis, genital kansere bağlı akıntı, vajinadaki yabancı cisimlerinden dolayı oluşan akıntı, trikomanas vajiniti gibi sebeplerden kokular vajinaya aittir. Rahim ağzı kanseri,rahim ağzı yaraları, spiralin ipine bağlı akıntı, herkes gibi virüslerin yaptığı akıntı, gonore gibi cinsel ilişki geçen hastalıklardan kaynaklı akıntılardan oluşan kokularda rahim ağzından kaynaklı sebeplerdir.

Normal olmayan akıntıyla beraber koku,kaşıntı,yanma gibi şikayetlerimiz varsa hemen bir jinekologa gitmemiz gerekiyor.Jinekolog gerektiğinden bölgeden doku alınarak mikroskopla incelenir. Doktor genital bölgedeki kokuya sebep olan mikroorganizmalar vajinaldan alınan kültür dışında smear testi sayesinde tanı konulur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun’a Danışma Formu Doldurarak Bilgi alabilir Tedavi olabilirsiniz.

Bu yazı 797 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak