Kadınlar Neden Her Ay Adet Kanaması Olur ?

Paylaş
 

  Kadın üreme sistemi aylık ritimde çalışır. Menstrüasyonun (adet kanaması) başladığı gün adet döngüsünün ilk günüdür.

Kadınlar her ay neden adet olurHer dönem ortalama yirmi sekiz gün sürer. Bu sürenin 1-7 gün arasında sürmesi ve 21-35 beş günde bir tekrarlanması normal kabul edilir. Her döngüde gebelik için hazırlık yapılır. Bunu çok sevdiğim bir hocam ‘misafir için her ay yeni bir yatak hazırlamak’ olarak tanımlar, hakikaten de döllenmiş yumurtanın implantasyonu için hazırlanmış olan besleyici ve embriyoyu tutucu özeliklere sahip bu yatak, misafiri gelmeyince yenilenmek üzere vücuttan atılır. Sonuç olarak, gebelik gerçekleşmezse adet kanaması başlar. Bu, bir dönemin bittiğini gösterirken yeni dönemin de başladığının habercisidir.
 

Aylık döngülerin kontrolü hipofizden salgılanan gonadotropin isimli hormonların etkisi altındadır (Şekil 1). Hipofiz beyne bağlı, hormon salgılayan bir bezdir. İki önemli gonadotropin vardır; folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinize edici hormon (LH). Her adet döneminin başlangıcı ile yumurta büyümesi ve yumurtalıklardan östrojen ile progesteron hormonlarının salgılanması bu hormonlarla uyarılır.Tüp bebek  tedavisinde yumurta büyütmek için kullanılan iğneler LH, FSH veya her ikisini içerir.  Bir kadının ömür boyu kullanacağı yumurtalar henüz anne karnında iken yapılmaya başlar. Yumurta sayısı anne karnındaki 4-5. aylarında en yüksek seviyeye ulaşır. Bundan sonra yeni yumurta yapılmaz, ancak yumurta sayısı azalmaya başlar. Ergenlikten hemen sonra bir grup yumurta yaklaşık 70-80 gün süren bir büyüme sürecine girer ve bunun sonunda bazı yumurtalar gelişemeyerek atreziye uğrarlar, yani küçülüp yok olurlar.

fallop Tüpleri ve YumurtalıklarBu büyüme-yok olma süreci menopozda yumurtalar bitinceye kadar sürerken çocukluk, gebelik gibi doğurgan olunmayan dönemlerde bile devam eder. Bu yumurtalardan her ay bir tanesinin büyümesini devam ettirerek gerekli olgunluğa ulaşması ve yumurtlama olması, ergenlik döneminde gonadotropinlerin salınmaya başlamasıyla olur. Adetin birinci gününden itibaren yükselmeye başlayan FSH etkisiyle, yumurtalardan bir tanesi yok olmadan olgunlaşmasını tamamlar. Yani, her dönem potaya birden fazla yumurta gider, ancak bir tanesi basket olur. Normal bir kadın hayatında 700 kez yumurtlar. Oysa doğmadan önceki 4. ayda daha anne karnında iken 6-7 milyon, doğduğunda ortalama 2 milyon, ergenlikte 300 bin kadar yumurtası vardır.

Bu yazı 1016 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak