Kadında Tüpler Neden Kapanır?

Paylaş
 

Rahim tüpleri neden tıkanır?

Kadınlarda tüp tıkanıklığı sebepleri arasında en fazla kadınların geçirmiş oldukları enfeksiyonları saymak mümkündür. Enfeksiyon bir kadına cinsel yolla bulaşılabileceği gibi vajen ortamındaki doğal floranın bozulması da enjesiyonu artıran faktörler içersindedir.

Günümüzde kadında enfeksiyon yapan ve böylece tüplerin tıkanıklığına yol açan mikroorganizmalar klamidya enfeksiyonlar ve mikroplazma enjeksiyonlarıdur. Bunun yanında çok büyük sıklıkta kadınlarda tüpleri tıkayan bir başka neden olarak endometriozis hastalığı sayılabilir. Endometriozis rahim dışında rahim içi dokunun oluşması ve her ay hormonların etkisiyle bulunduğu doku içersinde ufak kanama odaklarının olmasına yol açan bir bozukluktur.Ve bu problem tüplerde ortaya çıktığı zaman tüpleri tıkayarak tüplerde bir tıkanıklık olmasına ve böylece bir gebeliğin engellenmesine yol açar.

Tüpleri tıkayan başka bir neden ise özellikle ülkemiz için bu sebepten bahsetmek gerekirse tüberküloz hastalığıdır.Akciğer tüberkülozu veya direk cinsel yolla alınmış tüberkülozün tüpleri rahim boşluğunu ve karın içini ciddi yapışıklıklarla gebeliğe engel oluşturabilecek bir duruma getirmesi mümkündür.Böylece baktığımızda enfeksiyonlar ardından endometriozis hastalığı ve ülkemizde sıklıkla görülen tüberküloz problemi tüpleri tıkayan en önemli sebeplerdir.Bunun yanında daha önce geçirdiği ameliyatları da tüplerde tıkanıklık oluşturan bir faktör olarak görebiliriz.Örneğin myom ameliyatları rahimden bir çok myomun çıkarılması ve dikiş konulması tüpleri kolaylıkla kapatabilen operasyonlardır.Geçirilmiş bir apandisit operasyonu bile tüpü tek taraflı olarak etkileyebilir yada geçirilmiş bir dış gebelik operasyonlarında tüplerde tıkanma meydana gelebilir.

Bu yazı 1074 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak