Histeroskopi Nedir? Tüp Bebek Tedavilerinde Histereskopi

Paylaş
 
Histeroskopi rahim içerisinin küçük kamera yardımı ile net görmemizi sağlayan  vajenden ve rahim ağzından girilerek yapılan bir işlemdir. Bu işlem için kullanılan aletlerede histeroskop denilir.

histereskopiHistereskopi Nerelerde Kullanılır?

 • Tüp Bebek Tedavileri Sonrası: Başarısız olan tüp bebek tedavileri sonrasında neden gebe kalınamıyor sorusuna cevap bulmak için tanısal amaçlı histereskopi önerilir.2.tüp bebek tedavisine başlamadan bir-iki ay önce yapılması hastaya önerilir.
 • Kanama Fazlalığı : Kadın adet kanamasının fazla olması durumunda sebebi araştırmak ve tedavi etmek amacı ile histeroskopi uygulanabilmektedir. Bu sayede biopside alınabilmektedir.
 • Spiralin çıkarılması :Normal jinekolojik muayenelerde çıkarılamayan spiraller histereskopi ile  kolaylıkla çıkarılabilmektedir.
 • Ashermann sendromu (Rahim içi yapışıklıklar) : Müdahale veya operasyonlardan sonra rahim içinde yapışıklıklar olabilmektedir. Tıpta bu duruma Asherman Sendromu denir. Bu hastalığın tedavisinde histeroskopi çok üstün bir rolü vardır. Yapışıklıklar açılarak normal bir rahim tekrar oluşturulur ve gebe kalması veya düzenli adet görmesi sağlanmış olmaktadır.
 • Tekrarlayan Düşükler : Hamile kalmakta sorunu olmayan bir kadın ardı sıra düşükler yapabilmektedir. Histeroskopi ilk 3 ay içinde çok kere düşük yapan bir kadının, gebeliklerinin düşük sebebini aydınlatmak için ciddi faydalar sağlamaktadır.
 • Polip ve myomlar : Rahim içine büyümüş bir myomu çıkarmak için en uygun yaklaşım histeroskopidir. Yine rahim içinde büyüyen bir polibin etkin tedavisini histeroskopi ile yapmaktayız. Bu sayede hem lezyonu çıkarıp hemde patolojik inceleme ile iyi huylu-kötü huylu ayrımı yapılabilmektedir.
Histeroskopinin en sık olarak kullanıldığı işlemler rahim içersindeki bölmelerin (septum) çıkarılması, yapışıklıkların açılması, polip çıkarılması, tüp bebek başarısızlığının değerlendirilmesi ve myom çıkarılması işlemleridir.
Histeroskopi için adet bitimini takip eden dönem tercih edilmekte olup tanısal 10 dakika tedavi amaçlıda hastaya göre değişmekte olup yaklaşık yarım saat sürmektedir.Hastanede yatmayı gerektirmez. Hasta işlem sonrasında 1-2 saat içinde normal yaşantısına döner.İşlem sonrası ağrı nadiren görülür. Myom ya da polip varlığında bunların küretaj ile alınması çoğu zaman yetersiz kalmakta ve tam tedavi sağlamamaktadır.
Histereskopinin Komplikasyonları Nelerdir?
Histeroskopi sırasında rahim delinmesi, kanama, ağrı ,aşırı sıvı yüklenmesine bağlı göğüs ağrısı ,nefes darlığı ,akciğer ödemi ,bilinç kaybı enfeksiyon gelişimi olabilir . Histeroskopi güvenli bir işlem olup komplikasyon riski %1 den daha düşüktür. 38.5 üzeri ateş, şidedetli kanama, şiddetli karın ağrısı varlığında mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Histereskopi Fiyatları
Histereskopi işlemi ne yapılacaksa ona göre fiyatlandırılır. Tanısal amaçlı yapılacak olan histereskopiler myom vb.. işleme göre  her zaman daha uygundur.

 

Bu yazı 1009 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. derya dedi ki:

  kanuni sultan slyman hastanesi konizasyondan sonra bana rahimde yapisma oldugu icin spiral taktiniz histeroskopi yapmaniz gerekirken simdi o spiralde yapisip kalmis orda sizi dava etmek lazim da dua edin vaktim yok berbat bi hastane benden soylemesi

 2. derya dedi ki:

  kanuni sultan slyman hastanesi berbatsiniz akli olan gitmesin

 3. derya dedi ki:

  kanuni sultan suleyman hstnesinde canimi zor kurtardim ve hatalarini hala cekiyorum.sizi dava etmeliydim..nn1nn1

Bir yorum bırak