Hangi Yaşlar Hamilelik İçin İdealdir?

Paylaş
 

Sağlıklı bir kadında hamilelik dönemi ergenlik dönemi ile başlar ve menopoz döneminde ise son bulur.

Ergenlik döneminin ortalama yaşı; 12-12,5 yaş civarıdır. Ergenlik döneminde oluşan yumurtalıklarda artık yumurta fonksiyonunun başlaması ve doğurganlığın başlamasıdır. Ancak bunun tam olarak yerine oturması bir bayanın gebeliğe hazır hale gelmesi hem psikolojik faktörleri hem de vücudun gerek hormon al gerek tıbbi açıdan tam olarak hazırlanmasına bağlıdır. Dolayısıyla doğurganlık için ideal yaşlar, 10lu yaşların sona erdiği 20li yaşlardır ve ortalama olarak 30lu yaşlara kadar doğurganlık dönemi olarak kabul edilir.

Geç yaşta hamilelik

tüpbebektv

İlerleyen anne yaşı ile yumurtalıklarda yumurta kalitesi bozulur ve bu sırada yumurtanın teşekkülü sırasında kromozomlar eşit bir şekilde bölünmediğinden anne ve babadan gelen kromozomlar buluştuğu için bebek, bebekte kromozom al anomiler sık görülür. İlerleyen anne yaşıyla bu durum geometrik bir şekilde artar. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayında veya ikinci, 3 ayında yapılan bir takım ultrason tetkikleri ve kan tetkikleri ile bu riskin kişi açısından artıp artmadığını değerlendiriliyor. Aileye bununla ilgili olarak bilgilendirme yapılıyor. Gerekirse gerçekten bu bebekte bir kromozom hastalığı olup olmadığı belirli tetkiklerle belirleniyor. Geç yaşta hamilelik yumurtlama işleminin de farklı bir şekilde olmasıyla nedeniyle ve yumurtaların yaşlanması nedeniyle çoğul gebelik olabiliyor.  Çoğul gebeliklerde erken doğum, düşük doğum gibi durumlar ortaya çıkabiliyor ve buna bağlı erken doğum da bebekte körlük, zihinsel açıdan sorunlar daha sık ortaya çıkıyor.

Hangi yaşlar hamilelik için idealdir?

Hamile kalmak için ideal yaşlar 18 ile 33 yaş diyebiliriz. Ancak tabii ki kadının yaşlanma süreci farklı bir şekilde işlemekte. Bazı insanların bedenleri daha erken yaşta bazı hastalıklar ile yıpranabiliyor. Bazı insanlar için ise daha ileri yaşlara kadar daha da sağlıklı bir yaşam sürebiliyorlar. Genel olarak toplumda yapılan araştırmalara bakacak olur isek; 25-30 yaşlarından sonra özellikle 30 yaşından sonra gebe kalma oranları yavaş yavaş düşmeye başlamaktadır. 35 ile 37 yaşından sonra ise bu düşüş kendini daha da hızlı göstere biliyor. Yani normal koşullar altında bir yıl içerisinde kadınların %85-90’lık gibi bir oranı gebe kalabilirken, 24 ile 30 yaşları arası. 33-35 yaşlarından sonra bu oran hızla düşüp yaklaşık 37-40 yaşlarında %50’ye kadar düşebiliyor. İleri yaş olarak ifade edebileceğimiz 35 yaş sonrası diyebiliriz.

Bu yazı 909 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak