Hamilelikte Hangi İlaçlar Kullanılabilir ?

Paylaş
 

Günümüzde  kullanılan birçok ilacın bilimsel çalışmaları gerekli kurumlar tarafından gerçekleştirilmiştir ve bebek üzerinde olumlu yada olumsuz etkileri de araştırılmıştır. Araştırma doğrultusunda gebelikte asla kullanılmaması gereken ilaçlar olduğu gibi, rahatlıkla kullanılacak ilaç grupları da mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken kısım normalde rahatlıkla ve sık sık kullandığınız ilaçları gebelik döneminde azaltmanızdır ve hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir. Hafif baş ya da diş ağrısında bu ağrılara maruz kalınmaması için parasetamol ağrı kesici ilaçları rahatlıkla kullanılabilir. Bu gibi durumlarda hekime danışmak ve boş yere ağrı çekmeyi engellemekte hem de, bebeğiniz açısında güvenle bu ilacı kullanabilirsiniz.

laboratuvar (2)Hamilelik sırasında antibiyotik almak ne gibi olumsuzluklara yol açar?

Hamileliğin her döneminde anne adaylarının kullandığı her ilaç doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Kullandığınız ilaç her ne olursa olsun bu konuda ilaç sınıflandırması olmaksızın anne adayının aldığı her ilaç doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Basit ya da şiddetli olarak anne adayının bir şikayeti var ve ilaç kullanmak istiyor ise mutlaka hekimine başvurması gerekiyor. Eğer burada oluşan rahatsızlık anne adayının gebelik durumunu riske sokacak bir durum oluşturuyor ise çocuğu riske edecekse mutlaka doktorlar tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Bu müdahaleler sırasında da yine öncelikler vardır. 1) annenin hayatı 2) çocuğun hayatı ama buna bağlı olarak annenin yine de bir rahatsızlığı söz konusu ise burada bir tercih sıralaması yapılır eğer kullanacağınız ilaç çocuğun dişlerinde renkleştirme oluşturuyor ise bu durum çocuk ve anne sağlığı açısında pek dikkate alınmaz. Bu durumlar göz önüne alındığında uzman doktorlar ilk 3 ayda anne adaylarına ilaç kullanmamayı öneriyorlar. Ancak ilaç kullanılması gerekiyor ise, öncelik sırasını sağlık açısından değerlendirerek tedavi süreci başlıyor. Hamilelik sürecinde hiç ilaç kullanılmamalı mı? Hamilelik kadın hayatında en hassas dönemlerden birisidir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de henüz gelişmekte olan bir canlının sorumluluğunu almaktır. Bebeğin organları özellikle embriyo döneminde, yani ilk 8 hafta da hamileliğin 2.ayına kadar tamamlanmaktadır. Ve bu dönemde dışarıdan alınan her tür toksit madde bebeği etkilemektedir. Bu bir ilaç olduğu gibi bir kimyasal yada bir radyasyon olabilir. Bu yüzden bu haftalarda ilaç kullanma konusunda anne adaylarının oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda tüm gebelik döneminde ilaç kullanımı durumundan tartışmalı bir süreçtir.

Burada dikkat edilmesi gereken durum kendi isteğimize göre ilaç almamamızdır. Yapılacak işlem ise rahatsızlığımızın ilgili branşlarına muayene olarak doktor kontrolünden geçmek ve doktorumuzun bize verdiği ilaçları alarak kadın hastalıkları ve doğum hekimimize danışmaktır. Çünkü diğer branş hekimi size verdiği ilaçların gebelikte kullanılıp, kullanılmayacağını bilmeye bilir. Ama kadın hastalıkları ve doğum hekiminiz aldığınız ilaçları kullanmanız da bir sakınca olmadığını söyleyecektir ya da aynı özellikleri taşıyan başka bir ilaç önerecektir.

 

Bu yazı 804 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak