Hamilelikte Beyaz Akıntı
Paylaş
 

Beyaz veya benzeri akıntılar pek çok kadının aklına ‘Acaba hamile miyim?’ sorusunu getirirken, aslına bakarsanız buna hem pozitif, hem de negatif cevaplarımız var. Açıkçası, beyaz akıntı hamilelik döneminde ortaya çıkan durumlardan birisi fakat aynı zamanda hayatınızın her döneminde benzer akıntılar yaşayabilirsiniz. Yani hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Onun öncesinde, asıl dikkat etmeniz gereken erken hamilelik belirtileri olacaktır.

Bunlar şu şekildedir;

– Bazı yemeklerden tiksinme-hoşnutsuzluk

– Ruh hâli değişimleri

– Karın şişkinliği

– Sık sık tuvalete çıkma

– Yorgunluk, halsizlik hissi

– Göğüslerde acı

– Hafif kanama ve lekelenmeler

– Mide bulantısı

– Adet gecikmesi

– Vücut ısısında artış

En önemlisi, hamilelik testinin pozitif çıkması.

Açıkçası pek çok kadın belli belirtilerle karşılaştığında paniğe kapılıp araştırmaya girerken, yapılan en son şey ise hamilelik testi oluyor. Bu sebeple beyaz akıntı ile karşılaştığınızda heyecanlanmamanızı, diğer belirtilere bakıp, ardından da hamilelik testi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte beyaz akıntı: normal mi?

Aynı zamanda hamileyken de çeşitli vajina akıntıları yaşayabilirsiniz ve bu bebeğiniz doğana kadar normal bir durumdur. Bu akıntılara lokore adı verilirken, genellikle kokusuz veya hafif kıvamda, süt gibi bir rengi olan beyaz akıntı çeşididir. Gebeyken bunun artmasının sebebi de vücudun ekstradan östrojen üretmesi ve vajina bölgesine daha fazla kan akışı gerçekleşmesidir.

Bu akıntılar serviks, vajina, eski hücre ve normal vajina bakterisi salgıları tarafından meydana getirilirken, sağlıklı bir akıntı şu özellikleri taşır;

– Açık, süt beyazı renk.

– Mukus tarzı bir yapı.

– Kokusuz veya hafif kokulu.

Ayrıca hamilelikteki bu beyaz akıntılar, doğum yaklaştıkça daha da artabilir.

Beyaz akıntı tehlikeli midir?

Akıntılar genelde sorun çıkarmasa da, eğer yeşil renkteyse, kötü kokuya sahipse, acı yaratıyorsa ve olağandışı duruyorsa problem habercisi olabilir. Eğer şu durumlarla karşılaşırsanız hemen doktorunuza ulaşın;

– Eğer henüz 37. haftaya gelmediyseniz ve akıntının miktarı arttıysa ya da kıvamı değiştiyse dikkat edin. Hep açık ve akışkan olan akıntılar birden koyu, jelatin benzeri yapıya dönerse doktora ulaşın.

– Cinsel organınızda yanma hissi varsa veya bu akıntı ağrıya, kaşıntıya, idrar çıkarırken acıya sebep oluyorsa risk teşkil edebilir.

– Özellikle cinsel ilişki sonrası, balık gibi kokan akıntılar oluşuyorsa da vajinal enfeksiyon riski vardır.

– Akıntı sarı-yeşil renklere döndüyse, kötü kokular geliyorsa da bir enfeksiyon türü oluşmuş olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse, beyaz akıntının tek başına bir hamilelik belirtisi olduğunu söyleyemeyiz. Hatta çok ufak bir parçası fakat hamileyken de akıntılar yaşayabilirsiniz. Bu da beklenen, olağan bir durumken belli durumlara karşı önlem aldıktan sonra problem yaratmaz.

Kaynak : Beyaz Akıntı

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak