Hamileler Nasıl Beslenmelidir?

Paylaş
 

”İki can  besliyorsun , fazla yemen gerekiyor.”sözlerini sık sık duysak da uzmanlara göre bu kanı çok yanlış. Çünkü hamilelerin dengeli beslenerek günde fazladan 350 kalori alması ,anne ve karnındaki bebeğine yetiyor.

Doktolar gebelikte”Et, süt, tahıllar, meyve ve sebzeler günlük belirli miktarlarda kesinlikle alınmalı gerektiğini belirtiyorlar.Haftada 2 gün balık, 2 gün tavuk, 2 gün kırmızı et ve bir gün de kuru baklagil halinde protein kaynağı ve et grubu besinlerden yararlanılabilir” diye konuştu . Hamilelikte beslenme ile alakalı Kadın Hastalıkları uzmanları, hamileliğin birey hayatında beslenmenin en mühim meydana geldiği evrelerde biri meydana geldiğini ifade etti . Hamilelik çağındaki beslenme şeklinin kadın ve doğacak bebeğin sıhhatini büyük ölçüde etkileyici meydana geldiğini kaydeden uzman kişiler , toplumda kadın adayının hamilelik süresince 2 şahsiyet yemesi benzeri hata bir kanaat vardır. Fakat hamilelikte pek beslenme de eksik beslenme civarı kadın ve çocuk sıhhatine zararlıdır. Annenin eksik beslendiği ve kilolardan kurtulmak amacıyla kalori kısıtlaması yaptığı gebeliklerde, düşük doğum ağırlıklı çocuk , erken doğum, düşük ve kadın karnında çocuk ölümü riski artmaktadır. Aynı biçimde hamilelik süresince fazla kilo alan hamilelerde , hamilelik şekeri, hipertansiyon, iri çocuk ve kolay değil doğum ihtimali artartacağını ifade etti .

Annenin hamilelikte yeteri kadar ve düzenli beslenmesinin bebeğin yalnızca doğuma kadar durumda olan dönemini değil yaşamı boyu sıhhatini etkileyeceğini belirten hekimler ,Bu bebeklerin ileriki hayatlarında metabolik sendrom olarak adlandırılan obezite, hipertansiyon, şeker, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma rizikoları yüksektir. Bununla Birlikte beyin gelişiminin 3’de 2’si kadın karnında bitirdiği amacıyla beslenme bozukluğu durumda olan annelerin çocuklarının zeka gelişimi de geriye kalabilmektedir. Dolayısıyla kadın adayları yeteri kadar ve balanslı beslenmeleri ile çocuklarının yaşamı süresince karşılaşacağı hastalıkları ve kaderini de etkilemiş olurlar. Hamilelik esnasında gereksinim duyduğunuz kalori miktarında da bir miktar yükseliş laf konusudur. Fakat bu yükseliş asla fazla yemenizi gerektirecek civarı değildir. Hamile durumda olan ile olmayan bayanlar arasındaki kalori ihtiyacı farkı yalnızca 300 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık pek yenilerek karşılanabilecek bir farktır. Hamilelikte önce üç ayda 0,5-1 kg , sonraki aylarda ise aşağı yukarı bir .5-2 kg , ağırlık kazanması uygundur. Eğer, balanslı ve yeteri kadar beslenme alışkanlığı edinilirse esasen hamilelikte alınması gerekli durumda olan kilolar itinalı olarak alınır. Haftada 2 gün balık, 2 gün tavuk, 2 gün kırmızı et ve bir gün de kuru baklagil halinde protein kaynağı ve et grubu besinlerden yararlanılabileceğini ifade etti .

Gebelikte önerdikleri beslenme şeklinin bütün besin maddelerinden her birinin olması gerektiği kadar ve itinalı olarak alınması halinde meydana geldiğini 4 basit besin grubu durumda olan , et, süt, tahıllar, meyve ve sebzeler altını çizen belli miktarlarda kesinlikle alınmalıdır. Şeker ve yağ ölçüsü fazla fazla yüksek fakat besin değerleri düşük durumda olan gıdaların kadın ve bebeğine faydaları yoktur. Besinlerin kıtır ve hijyenik ortamda hazırlanılması, sebze ve meyvelerin tüketmeden öncesinde bir sürü sıkı yıkanması ve mevsim dışı sebzelerin tüketilmemesi mühimdir . Tuz kısıtlaması gerektiren bir rahatsızlık yoksa yemeklerin normal tuzlu galip gelmesi ve iyotlu tuz kullanılması tavsiye edilir . Uzunca raf geçerliliği sağlanması amacıyla katkı maddeleri içerir market mahsulleri , konserve ve paketlenmiş gıdalardan muhtemel meydana geldiği civarı kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlarımız aynı zamanda
Sigara ve Içki kullanımını hamilelikte şüphesiz önermediklerini de belirttiler

Sigara dumanında bebeğe toksik maddeler yer aldığı amacıyla gebeler sigara içilen ortamlara girmemelidirler. Hamilelikte kahve ve çay tüketimi ise mantıklı sınırlarda kalması gerektiği. Fazla kahve tüketimi, annede kemik erimesi ve bebekte gelişim geriliği riskini artıracağı ifade ediliyor. Hamilelikte özen gösterilmesi gerekli durumlardan olan önemli faktörlerden biri ise yeteri kadar sıvı tüketimidir. Bu açıdan içecek olarak ayran, süt ve taze meyve suları seçilmelidir.

Bu yazı 729 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak