Gebelikte Yapilan Tarama Testleri

Paylaş
 

gebelik testTrizomi 21 olarak da isimlendirilen Down sendromu, yeni doğanlarda sık görülen kromozomal anomalidir ve yaklaşık her 700 doğumda bir görülmektedir. Down sendromu tanısı amniosentez ile konulmaktadır.Ancak amniosentez işleminin taşıdığı riskler nedeniyle kromozom anomalili bebek doğurma riski yüksek gebeleri saptayarak sitogenetik analiz gereksinimini azaltan, tarama testleri öncelikle tErcih edilmektedir.

Şu anda Down sendromu ile ilgili olarak kullanılan tarama testleri ile bunların doğruluk oranları şöyledir;

BİRİNCİ TRİMESTER KOMBİNE TESTİ : Gebeliğin 10.-13. haftalar arasında yapılan tarama testidir. PAPP-A (pregnancy –associated plasma protein A) , free B-HCG ,USG ile bebeğin ense kalınlığı (NT -nuchal translucency) kombinasyonuna bakılarak yapılan bir testtir.  %5 yalancı pozitiflik oranı ile birlikte,tarama doğruluğu %85 civarındadır. USG kullanılmadan, yalnızca markerlar ile bu oran %60 civarındadır. USG ile kombinasyon, tarama doğruluğunu önemli ölçüde yükseltmektedir.

BİRİNCİ TRİMESTER SERUM MARKERLARI

PAPP-A sadece gebeliğe ait olan bir protein türüdür. HCG ise yine gebelikte salgılanan bir hormondur.Bu kimyasal maddelerin belirli gebelik haftalarında belirli düzeylerde olması gerekir. Anomaliye sahip bebeklerde PAPP-A düzeyinin normalden daha az , free B-HCG düzeyinin normalden daha fazla olması beklenir. Gebeliğin 10-13. haftalarında alınan kan örneğinde ölçülen bu iki kimyasal maddenin ölçümleri bir bilgisayar programına girilir ve program bir risk tahmininde bulunur. Marker ölçümlerine ek olarak fetal ense kalınlığı da (NT) girildiğinde başarılı olma şansı çok daha yüksektir.

Bu yazı 759 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak