Gebelikte Uyku -Ağrı -Yorgunluk-Kramplar

Paylaş
 

Gebeliğinizin başlarında yorgunluk, sürekli uyku hali normaldir. Mümkünse gün içinde kısa dinlenmelere fırsat tanıyın ve bunu uzanarak yapmaya çalışın. Merak etmeyin, bütün gebeliğinizi uyuklayarak geçirmeyeceksiniz, dördüncü aydan sonra daha enerjik olacak ve yorgunluk hissetmeyeceksiniz.

  gebeProgesteron hormonu kanda arttığı için göğüslerinizde dokunmakla hassasiyet, sertlik ve gerginlik hissedebilirsiniz.

Meme başlarınızda oluşabilecek kuruluğu ve çatlamayı önlemek için meme başlarını sabunla yıkamaktan kaçının. Gebeliğinizin ilerlemesiyle meme başlarının genişlediğini ve koyulaştığını fark edeceksiniz. Meme başı hassasiyetini hafifletmek için evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir öneri size; bir bardak çayı soğutun, pamuk parçalarını çaya batırıp suyunu iyice sıkın ve meme başını uyarmadan günde üç kez 15 dakika süreyle göğüs uçlarınızda bekletin, iyi gelecektir.

Büyüyen rahmi taşıyan yan bağlardaki gerginliğe bağlı gelişen hafif ağrılarınız olması normaldir, ancak bu adet sancıları kadar şiddetli boyutta olmamalıdır. Eğer bu tür ağrılarınız varsa aktivitenizi azaltmalısınız, bu durumun erken doğuma yol açan rahim kasılmalarından ayırt edilmesi gereklidir. Hekiminize danışıp, bu ağrıların kaynağını ayırıp gerekli tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Taşımakta olduğunuz artan kilolar yüzünden bel omurgalarınızın aksı değişikliğe uğrar ve bel ağrıları daha belirgin hale gelir. Sırtınızı dik tutup, bel boşluğunuzu destekleyip, kafanızı kaldırın. Rahat ve destekleyici giysiler giymek, alçak topuklu rahat ayakkabıları tercih etmek, yürüyüş-yüzme gibi egzersizler ve kilonuzu kontrol altında tutmak size yardımcı olacaktır.

  Gebeliğiniz ilerledikçe gece krampları size rahatsızlık verebilir.

Bacağınızı gergin tutun ve ayak parmaklarınızı dizlerinize doğru kıvırın. Bunları önlemek için bol su içmelisiniz. Kalsiyum ve magnezyum gibi takviye mineralleri biz size önermeden başlamayınız. Yürüyüş veya hafif egzersizler kramplarınızın hafiflemesini sağlayabilir. Baldırlarınızda şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık varsa gebelikte gelişmesi muhtemel tromboflebit açısından (damar tıkanıklığı ve infeksiyon durumudur) hemen doktorunuza danışmalısınız.

Bazen gebelikte daha fazla baş ağrısı yakınması olabilir. Eğer baş ağrılarınız ciddiyse rahatlamak amacıyla her 4-6 saatte bir parasetamol grubu ilaçlar kullanılabilir. Yine ağrıyı azaltabilmek amacıyla boynunuza bir adet buz torbası da yerleştirebilirsiniz. Baş ağrısı beraberinde başka sorunların da habercisi olabileceği için hekiminizle muayeneler sırasında bu sorununuzu mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

  Gebeliğin ilerlemesiyle mide yukarı doğru itilir ve mide-yemek borusu arasındaki bağlantı zayıflar.

Bu yüzden, gaz/hazımsızlık, mide yanması ve ekşimesi gebelerde sıklıkla görülür. Birkaç kraker atıştırmak veya sık sık ama az miktarlarda yemek, gazlı, acılı, baharatlı yiyecekler tüketmemek ve yemek sonrası hemen uzanmak bunların azalmasına yardım edecektir.

Gebeliğin başlangıcında ve ilerleyen zamanlarında, bebek büyüyüp başı pozisyon almaya başladıkça mesane kapasitesi azalacağından sık idrar yapma ihtiyacı duyarsınız, ancak idrarınızı yaparken yanma, acıma, koku hissetmeniz normal değildir ve gene mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bu yazı 807 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak