Gebelikte Koriyonik Villüs Örneklemesi

Paylaş
 

Anne karnındaki bebeğin down sendromu gibi kromozom bozukluklara ve bazı genetik hastalıklara sahip olup olmadığı bazı işlemlerle tespit edilebilir. Koriyonik Villüs Örneklemesi (KVÖ) olarak adlandırılan bu işlem bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verecek girişimsel bir tanı testidir.
Koriyonik Villüs Örneklemesi (KVÖ) gebelik sırasında plasental dokudan bir miktar koriyonik villüs yapısının test edilmek üzere alınmasıdır.
Gebelikte plasenta büyümekte olan bebeğe oksijen ve besin sağlarken, bebeğin kanından da atık maddeleri temizler. Koriyonik Villüsler plasentayı oluşturan dokulardır ve bebekle aynı genetik yapıya sahiptir. KVÖ ile bebekte olabilecek down sendromu gibi kromozom bozuklukları ve bazı genetik hastalıkların tanısı konulabilir.
KVÖ bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verecek girişimsel bir tanı testidir. Uygulama öncesi doktorun anne ve baba adayına birlikte detaylı bilgi vermesi önemlidir.
Neden Uygulanır?
11 – 13. gebelik haftaları arasında bebeğin kromozom yapısını saptamak için yapılır.
Şu durumlarda koriyonik villüs örneklemesini düşünülebilir;
•    Prenatal tarama testlerinde anormal sonuç alındığındaher-dogum-bir-mucizedir-508054b16f04d4
•    Kromozom bozukluğu saptanmış gebelik öyküsünde
•    35 yaş ve üzerindeki anne adaylarına
•    Bebekte ultrasonografik olarak anomali saptandığında
•    Anne veya baba adayı bilinen bir genetik bozukluğun taşıyıcısıysa
    Riskler
•    Düşük    KVÖ 1/100 oranında düşük riski taşımaktadır
•    Kramp ve vaginal kanama
•    Rh duyarlılığının gelişmesi
Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde işlem sonrası gebeye Rh immunoglobulin iğnesi uygulanır ve bu şekilde kan grubu Rh (-) olan annenin Rh (+) kan hücrelerine karşı bağışıklık oluşturması önlenir. Bu önlem özellikle daha sonra ki gebeliklerde kan grubu Rh (+) olan fetusa annesinden koruyucu antikor geçişini önlemek içindir. Nadiren koruyucu iğneye rağmen Rh hastalığı gelişebilir.
•    Enfeksiyon
İşlem steril şartlar altında yapılmaktadır, nadiren enfeksiyon gelişir.
Nasıl Hazırlanmak Gerekir?
KVÖ öncesi özel bir hazırlık yoktur. Anne adayının aç olması gerekmez. Çifti işlem öncesi detaylı olarak bilgilendirmek gerekir. KVÖ uygulaması ve sonuç doğrultusunda gebeliğe ne şekilde devam edileceği çift tarafından verilecek bir karardır. Bu nedenle tıbbi bütün bilgiler çifte aktarılır ve kararı beklenir. İşlemin yapılması için ‘aydınlatılmış onam formu’ imzalanması istenir.
İşlem Sırasında
KVÖ klinik şartlarında ultrasonografi eşliğinde uygulanır. İlk olarak ultrasonografi ile bebeğin haftası ve plasentanın yerleşimi değerlendirilir. İşlem rahim ağzından (transservikal) veya karın duvarından (transabdominal) uygulanabilir.
•    Transservikal KVÖ
Vaginaya spekulum yerleştirildikten sonra antiseptik temizlik yapılır. Serviks içerisinden yerleştirilen bir kateter yardımıyla plasental doku yatağına ulaşılır ve örnekleme yapılır. Örnek alınırken kramp hissedilebilir. Transabdominal tekniğe oranla daha yüksek düşük riskine sahiptir.
•    Transabdominal KVÖ
Cild antiseptik madde ile temizlenir. Lokal anestezi uygulanabilir. İnce, uzun bir iğne cilt, karın duvarı ve rahmi geçerek plasentaya ulaşır. İğne ciltten geçerken yanma, rahime girerken kramp hissedebilir. Basınçlı bir enjektör yardımıyla koriyonik villüs örneklemesi yapılır. İşlem 2-4 dakika içerisinde sonlanacaktır.
İşlem sırasında anne adayının hareketsiz olarak yatması istenecektir. Alınan doku kendiliğinden yerine gelecektir. Eğer alınan doku yetersiz görülürse, işlem tekrarlanabilir.
İşlem Sonrasında
İşlem sonrası bebeğin kalp atımları kontrol edilecektir. Kramp ve az miktarda vaginal kanama yaşanabilir. İşlem günü anne adayının dinlenmesi önerilir, ertesi gün normal hayata dönülebilir.
Sonuç
Belirli sayıda kromozom bozukluklarının tarandığı hızlı testler 1-2 gün içinde sonuçlanır. Kromozom analizinin tamamlanması 7-14 gün sürecektir. Doktor ve genetik danışman tarafından sonuç çifte detaylı olarak bildirilir.
Doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar;
•    ateş
•    vaginal kanama
•    krampların birkaç saatten uzun sürmesi
Kordosentez Tanımı
Kordosentez bebeğin göbek kordonundan kan örneği alınmasıdır. 20. gebelik haftasından itibaren yapılan bir prenatal tanı testidir. Kromozom analizi veya enfeksiyon taraması için uygulanır.
İşleme bağlı düşük riskindeki yükseklik nedeniyle ciddi bir fetal problem varsa uygulanır. En önemli avantajı testlerin 3-5 gün içinde sonuçlanmasıdır.
Ayrıca kordosentez tedavi amacıyla, bebeğe kan nakli yapılmasında ve ilaç uygulamalarında kullanılır.
Kordosentez bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verecek girişimsel bir tanı testidir. Uygulama öncesi doktor tarafından çifte detaylı bilgilendirme yapılması önemlidir.
Neden Uygulanır?
1. veya 2. trimester tarama testlerinin rutin olarak gebe izleminde yapılması ve ultrasonografik teknolojilerde ki gelişmeler nedeniyle koriyonik villüs örneklemesi ve amniyosentez erken gebelik haftalarında uygulanan genetik prenatal tanı testleridir. Bu nedenle kordosentez daha az sıklıkla yapılmaktadır.
Kordosentez şu durumlarda uygulanabilir;
•    kromozom bozukluklarının tanısı
•    kan hastalıkları – anemi, talasemi, orak hücreli anemi, Rh uygunsuzluğu
•    enfeksiyon
•    gelişme geriliği
Riskler
•    düşük
İşleme bağlı düşük riski 1/50’dir. Kayıp oranındaki yükseklik işlemin genel durumu bozuk bebeklere (gelişme geriliği, anemi, hidrops) uygulanmasından kaynaklanabilir
•    vaginal kanama
•    bebeğin kalp atım hızında azalma
•    enfeksiyon
Nasıl Hazırlanmak Gerekir?
20-26. gebelik haftalarında klinik şartlarında, 26. gebelik haftasından itibaren acil doğum ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi imkanlarının bulunduğu hastane ortamında uygulanmalıdır. Erken dönemde özel bir hazırlığa gerek yoktur, aç olmak gerekmez. Geç dönemde yapılan uygulamalarda aç ve acil doğum için ön hazırlıkların tamamlanmış olması gereklidir.
İşlem Sırasında
Enfeksiyon riskini azaltmak için işlemden 30-60 dakika öncesinde antibiyotik uygulanır. Cilt antiseptik ile temizlenir. Genellikle anestetik gerekmez. Ultrasonografi eşliğinde ince, uzun bir iğne cilt, karın duvarı ve rahimi geçer. Göbek kordonundaki venden fetal kan örneği alınır. İşlem sırasında anne adayının hareketsiz olarak yatması istenecektir. İşlem 2-5 dakika içerisinde sonlanacaktır. İğne ciltten geçerken yanma, rahime girerken kramp hissedilebilir.
İşlem Sonrasında
Kordosentezin ardından bebeğin kalp atımları ultrasonografi veya doğum monitörü yardımıyla takip edilecektir. İşlemden hemen sonra kramp ve vaginal lekelenme yaşanabilir. İşlem günü anne adayının dinlenmesi önerilir. Ertesi gün normal hayatına dönebilir.
Sonuç
Kromozom analizi ve enfeksiyon testleri 3-5 gün içinde sonuçlanır. Doktor ve genetik danışman sonucunuzu çifte detaylı olarak bildirecektir.
Doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar;
•    ateş
•    vaginal kanama
•    rahim kasılması

Bu yazı 792 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak