Gebelikte Epilasyon, Uçak, Güvenlik Kontrolleri Zararlı mı?

Paylaş
 

Gebelikte Güvenlik Kontrolleri

Yasalarda hamile olanların bu cihazların kontrolünden muaf tutulmaları konusunda bir madde yer almamakla beraber, bu cihazlara yalnızca kısa bir süre maruz kalınmasıyla, bebekte zarar oluşabileceğine dair bilimsel bir veri de mevcut değildir. Ancak güvenlik görevlisi olarak bu cihazların ve özellikle de “x-ray” cihazlarının yakınında çalışan veya bu cihazları kullanan anne adayları, bu konuyu amirlerine ileterek hamilelik dönemi boyunca geçici olarak başka bir göreve alınmalarını sağlayabilirler.
Yine ek bir önlem olarak, anne adayları güvenlik görevlisine hamile olduklarını bildirebilirler ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler. Çoğu güvenlik kontrol noktasında, bu amaca yönelik olarak bayan gü-revliler de bulundurulmaya başlanmıştır.

GEBELERDE EPİLASYONGebelikte Röntgen

Fiziksel problemlerde doktorların ilk ve acil olarak başvurduğu tetkik yöntemlerinden biridir röntgen uygulaması. Peki bu uygulama, hamilelik döneminde anne karnındaki bebek için zararlı olabilir mi? Çocukluk dönemi için dahi doktorlar tarafından kısıtlanma getirilen röntgen uygulamasından, hamilelikte tıbbi açıdan ilk 10 hafta kaçınılması gerekir. 10. haftadan sonra tıbbi açıdan gerekliliği söz konusu ise yapılabilir. Ayrıca bir adet akciğer röntgeni radyasyonunun, bebek için hiçbir olumsuz etki yaratmadığı saptanmıştır.

Gebelikte Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan epilasyon yönteminin bitkisel ve lazer uygulamalı olmak üzere iki çözümü var. Epilasyonun 10. haftaya kadar kozmetik kullanımından kaçınmak gereklidir. Lazer uygulamasının hamilelikte yan etkisi henüz saptanmamıştır, ama yine de ilk 10 hafta kaçınılmalıdır.

Gebelikte Uçak Yolculuğu ve Otomobil Kullanımı

Her yere hızlıca ulaşmamızı ve zaman kazanmamızı sağlayan bir ulaşım aracı olan uçak ile yolculuk yapmak, basınç farklarının, özellikle de inişlerde hissedildiği anlar göz önüne alındığında bazen sıkıntı verici olabilir. Üstelik uzun uçak yolculukları, bacaklarda da birtakım problemlere yol açabilir. Ancak uçak yolculuğu, basıncı ayarlanmış kabinlerde gerçekleştiğinden bu tür bir yolculuk, normal dışı durumların ortaya çıkma riskini artıran bir durum olarak kabul edilmiyor. Ama; uçağa binerken Türk Hava Yollan dahil diğer havayollarının büyük çoğunluğu doktor raporu ister. Hamileliğinizin son haftalarında hem uçakla hem de otomobille uzun süren yolculuklardan kaçınmalısınız.

Doğum eyleminin başlama olasılığının yüksek olduğu bu haftalarda zorunlu olarak yapacağınız otomobil yolculuklarında her türlü ihtimale karşı yol üzerindeki sağlık merkezlerinin telefonlarını ve adreslerini yanınıza alın. Tüm tetkiklerinizin yer aldığı bir dosyayı yanınızda bulundurun. Hamilelik döneminde belli kurallara uyarak son haftalara kadar aracınızı kendiniz kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak emniyet kemeri kullanımı gibi bazı ayrıntılar hakkında bilgi edinmelisiniz.

 

Bu yazı 866 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak