Gebelikte Bulantı Kusma Neden Olur?

Paylaş
 

  Gebeliğiniz sırasında vücudunuz yeni duruma adapte olabilmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeniz için sürekli değişim içine girer. Bunların bazıları sizin yaşadığınız sıkıntılar olarak dile getirilir, birçoğunun da farkına varmayabilirsiniz. Bunlardan biri, bulantılardır. Bazen gebe kaldığınıza pişman olacak kadar sizi bezdirebilir. Her gebe bulantıyı aynı şiddette yaşamasa da yüzde 60–90 gebeliğin ilk üç ayında nadiren de dördüncü ayın başlarına kadar bu yakınma normaldir. Bulantılar genellikle midenin boş olduğu sabah saatlerinde ortaya çıktığı gibi gün boyunca da sürebilir.

gebelikte bulantıMide bulantısı ve kusmanın kesin sebebi bilinmemektedir. Bununla ilgili gebeliğin salgıladığı hormonların etkisinden, sahip olunan sistemik hastalıklara ya da psikolojik etkilenmeye kadar birçok teori üretilmiştir. Zaman ilerledikçe siz hangi besinlerin midenizi bulandırdığını, hangilerinin rahatlattığını, günde kaç kez beslenirseniz, bulantı ve kusmalarının azaldığını saptayabilecek duruma gelirsiniz. Başka bir şey daha, folik asit eksikliği dirençli kusmaların sebebi olabilir, günde 1 miligram folik asit almanızın bebeğinizin sinir sistemi gelişimine faydası olacağı gibi bulantılarınız için de işe yarayabilir. Ya da kullandığınız demir ilaçları mide bulantılarınızı artırıyor olabilir, kusmalar kesilene kadar bu ilaçlara ara verebilirsiniz.

Bulantıları azaltmak için size bir-iki beslenme önerisinde bulunalım; sabah yataktan kalkmadan başucunuzda bulundurduğunuz tuzlu krakerden atıştırarak güne başlayabilirsiniz. Her iki saatte bir küçük öğünler şeklinde beslenmeniz ve yüksek karbonhidrat içeren gıdaları tercih etmeniz bulantınızı azaltmakta işe yarayabilir; tost, muz, fırında pişmiş patates, çeşitli müsliler, pirinç lapası gibi. Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız. Hoşunuza gitmeyen hiçbir gıdayı sırf gebe olduğunuz için yemek zorunda olmadığınızı unutmayın. Çünkü bazı gebeler et, yumurta ve süt ürünlerini tolere edemeyebilir ve bu gebeliğin ilk dönemlerinde bu besinleri tüketmemiş olmanız size ve bebeğinize zarar vermez. Sabahları soda veya meyve suyu içebilirsiniz. Bazı vitaminler ki B6 bunlardan biridir, günde iki kez 50 miligram alınması bulantıları azaltmakta etkilidir. Ama hiçbir ilacı başlamak ya da kesmekle ilgili kendi başınıza karar vermeyiniz, mutlaka sizi takip eden doktorunuza danışınız. Elbette ki sigara ve alkol gebelik boyunca uzak duracağınız yasaklı maddeleriniz olacaktır. Bunların vereceği zararları saymaya gerek olmamakla birlikte bulantı ve kusmaların şiddetini artıran maddeler olduğu da akılda tutulmalıdır. Kahve tüketimini de özellikle ilk üç ayda kısıtlamalısınız. Bunun yerine nane çayı, zencefil çayı, özellikle balla birlikte içtiğinizde faydalı olabilir. Stresinizi azaltmalı, eşinizden ve çevrenizden destek almalısınız. Hafif bulantı ve kusma dengeli besleniyor, yediklerinizi bir süre midenizde tutabiliyor ve bol sıvı alabiliyorsanız, bebeğinizi etkilemez. Ayrıca bulantı ve kusmalar gebeliğinizin iyi gittiğinin habercisidir, bebeğin eşinden iyi miktarlarda hormon salındığını gösterir. Ama bulantı kusmaların uzaması, şiddetlenmesi, kilo kaybetmeye başlamanız, hiçbir besini midenizde tutamıyor olmanız bu kadar iyimser olmamızı zorlaştırabilir. Bu duruma ‘hiperemezis gravidarum’ (HEG) denir ve bu patolojik bir durumdur, tedavi edilmezse, sizde sıvı kaybına ve beslenme problemleri doğurarak bebeğinizi ve sizi tehlikeye sokabilir. Başta bahsettiğimiz gibi gebelikte bulantı sık görülse de HEG daha seyrek görülür ve doktorunuz tarafından dikkatlice değerlendirilmelidir. Basit bir idrar tetkikiyle tespit edilecek keton cisimcikleri, vücutta yağların yıkımıyla ortaya çıkar ve bebekte zararlı etkilere neden olabilir. Bu sebeple idrarınızda bu maddelerin varlığı saptanırsa, hastaneye yatırılarak, damardan sıvı verilerek tedavi edilmeniz gerekliliği ortaya çıkar. Kusmaya karşı etkili ilaçlar, özel diyet ve yatak istirahatı ile yakınmalar hafifleyebilir.

 2012-hamilelikte-beslenme-50a41d6e9a50d4 Gebeliğinizde parfüm veya kahve gibi güçlü aromalara karşı tiksinti hissi yaşayabilirsiniz. Bu durum tatsız olsa bile normaldir. Gebeliğinizin ilk aylarında birtakım yiyecekleri canınız daha fazla çekebilir. Bu yüzden, eşiniz olmadık saatlerde marketleri ziyaret etmek zorunda kalabilir. Aş eriyorsunuz ve buzdolabınız ağzına kadar daha önce yemediğiniz yiyeceklerle dolmuş olabilir. Daha çok meyve, meyve suyu ve besleyici gıdalara karşı aş erme gözlenir. Gebeliğiniz boyunca alkol, sigara ve doktorunuzun vermediği ilaçları kullanmaktan çekinmelisiniz. Aşırı şekerli veya tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Bunlar dışında canınızın istediklerini yemekte özgürsünüz.

Bu yazı 848 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak