Gebelik Şekeri Neden Olur?

Paylaş
 

gebelik-sekeriGebelik sürecinde ki anne adayının vücudu çok fazla glikoz mücadele etmek zorundadır. Bunun yanında anne adayının vücudunda ki glikozu hücrelere iletecek bir madde lazım yani maddelerin belirli yerlere dağıtılması işlemi yapılması gerekmektedir. Dağıtıcı görevini üstlenen bir madde gerekmektedir bu maddenin adı ise insülindir. İnsülinin görevi, gördüğü ve aldığı glikozu eşit olarak dokuların içine yerleştirmek. Sonrasında ise kan şekeri normal bir şekilde gelirken anne adayının vücuduna insülin üretiminde bir sorun olursa eğer kan şekeri gelir ama anne adayının vücudunda dağıtım olmadığı için geldiği gibi kalır her hangi bir dağıtıcı olmadığı için kan şekeri ulaşması gereken yere gidemez. Gebelikte anne adayının her hangi bir nedenle o insülini üretecek mekanizmasında problem var ise fazladan gelen kan şekeri ile mücadele edemeyince gebelik şekeri adı verilen durum ortaya çıkar.

Normal olarak %95 anne adayının vücudu gelen kan şekerini normal olarak dokulara dağıtabilir. Ama bazı durumlarda ileri anne yaşı olan adaylarda, çoğul gebelik taşıyanlarda, yumurtalama bozukluğu olan anne adaylarında yada ailesinde yüklü bir durumda şeker hastalığı olan durumlarda pankreas bezi yeterince insülin üretimi yapamıyordur. Ya da üretilen insülin dokular tarafından tanınmıyordur. Fazladan kan şekeri de kanda kaldığı için gebelikte, gebelik şekeri olarak adlandırılan durum oraya çıkmaktadır.
Gebelik şekeri belirtileri nelerdir?

Gebelik şekerinin bazı belirti ve özellikleri vardır. Gebelik şekeri her şeyden önce bir şeker hastalığı olduğu için çok fazla yiyecek tüketme ihtiyacı, çok fazla sıvı tüketme ihtiyacı ve çok fazla idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Kanda şeker fazla olduğu zaman suyu fazla tüketmenize yola açar ve suyu fazla içtiğinizde idrara daha fazla çıkma ihtiyacı duyarsınız. Bu 3 tane belirti olduğu zaman veya bunların dışında çok aşırı bir halsizlik, çok fazla bir uyku durumu gibi yan belirtiler bu tip durumlar hamilelikte çok fazla ortaya çıktığı için ciddi almamaları gerekiyor. Ciddiye alınması gereken belirtiler ise çok fazla aşırı şekilde yemek yeme ihtiyacı duymak, gözlerin kapandığı anda bile yemek yeme ihtiyacı hissedilmesi gibi durumlar çok fazla ihtiyacın arttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra çok fazla aşırı şekilde sıvı tüketimi, su içme ihtiyacı duymak. Yani içilen suya doyum olmaması ve sürekli içmek istenilmesi ve çok sık bir şekilde idrara çıkmak gibi durumlar zaten şeker hastalığının genel olarak belirtilerindendir.

Bu yazı 830 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak