Gebelikte ve Sonrasında Cinsellik

Paylaş
 

hamilelik-ve-cinsellik

Özellikle de yeni evli çiftler için ilk gebelik esnasında veya doğum sonrasındaki cinsel yaşam son derece önemlidir. Bununla ilgili çiftlerin uzman kişilerden alacağı tavsiye ve bilgiler doğrultusunda hareket etmesi çiflerin bu gebelik esnasında ve sonrasındaki cinsel hayatlarının sağlıklı yürümesi adına önemlidir.

Gebelik esnasında ve sonrasında çiftler özellikle duygusal iniş ve çıkışlar yaşar. Doğumun hemen sonrasında 6 hafta süren loğusa dönemi, kadının değişim gösteren hormonal düzeninin kendisini iyice hissettirdiği bir dönemdir. Çiftler bu süre içerisinde cinsel birliktelikten kadının bedensel sağlığını koruma adına kaçınmalıdır fakat bu durum tensel temas ve yakınlaşmadan kaçınmayı gerektirmez.

Hamilelik sonrası duygusal değişimler

Birçok kadın, gebelik sonrasındaki ilk dönemde bazı duygusal, hormonal ve bedensel değişimler yaşamaktadır. Kadınlar anneliği tatması ile birlikte annelik dürtülerinin etkisiyle kendilerini tamamen bebeğe adamaya başlarlar. Bazı kadınlarda hamilelik sonrası bu dönemde cinsel istekte azalma yaşanabilmektedir. Çiftler öncelikle hamilelik sonrası cinsel birlikteliğin gebelik öncesinde ki gibi geçmeyeceğine kendilerini alıştırmalıdır. Bu sürecin atlatılması için bazı yöntemler denenebilir.
Bunların başında ise çiftlerin doğum sonrası birbirleri arasındaki bağı koruma, sevgi ve ilgilerini eksik etmeme ve birbirlerine zaman ayırma gelmektedir. Eğer çiftler doğumdan sonra birbirlerinden uzaklaşırlarsa ilişkideki paylaşımlar da azalmaya başlayabilir. Doğum yapan kadın vücudunun doğum öncesi halini alması için en az 30 güne, rahmin doğum öncesi haline dönmesi için de en az 6 haftaya ihtiyaç vardır. 6 hafta sonrasında kadının loğusalığı sona erer ve cinsellik için bir engel kalmaz.

Eğer bu süre sonrasında kadın kendisinin duygusal ve fiziksel olarak cinselliğe hazır hissetmiyorsa, eş buna anlayış göstermeli ve kadına destek olmalıdır. Aksi taktirde kadında psikolojik travma yaşanabilir. Kadının hamilelik sonrası cinsellik sırasında ağrı ve korku duyması, bunu tek başına atlatamaması durumlarında erkekler anlayışlı olmalı ve gerekirse bir uzmandan destek alınmalıdır.

Hamilelik süresince kadının hormonlarında yaşanan değişim ve artık önceliklerin bebeğin ihtiyaçları olması nedeniyle cinsel uyarılma eskisi kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle de eşlere büyük görev düşmektedir. Erkek kadının uyarılması için cinsel birleşimde acele etmemeli, ön sevişme ile kadını birleşmeye hazır hale getirmelidir. Doğum esnasında vücut yaşanan değişimler kadını tedirgin ettiyse, eşin daha hassas ve anlayışlı davranması, kadının cinsel doyuma ulaşmasında önemli rol oynamaktadır.

Bu yazı 845 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak