Gebelik Aşısı

Gebelik Aşısı
Paylaş
 

Gebelik Aşısı

Gebelik Aşısı nedir

Tüp bebek tedavilerinde en önemli kriter embriyo kalitesidir. Embriyo gelişimi iyi olsada rahim embriyoyu kabul etmeyebilir. Tekrarlanan tüp bebek başarısızlıklarında yada  birden fazla düşüğü olan kadınlarda rahim içinde problemin olduğundan şüphelenir.

Endometrium olarak adlandırılan rahim içi zarının embriyonun yerleşmesine  yardımcı olabilecek çeşitli faktörlerde yoksun olması veya  zarın ince olması , fonksiyonunu bozan yapışıklıklar, kanlanma bozuklukları embriyonun ana rahmi içinde yerleşmesine engel olabilir.Bu tip sorunlar olduğu düşünülür ise ilk yapılması gereken rahim içine kamera ile bakmak yani histereskopi yapmaktır.Diğer bir alternatif olarak Avrupada bir kaç merkezde kullanılmaya başlanan gebelik aşısıdır.

gebelik aşısı

Kadının kendi özel kan hücrelerini kullanarak rahim içinde embriyonun yerleşmesini sağlayacak maddelerin elde edilmesidir.

Gebelik aşısı kimlere önerilir?

Birden fazla başarısız tüp bebek denemeleri olan hastaların embriyoları iyi gelişmesine rağmen gebelik elde edilemiyorsa tüp bebek denemeleri sonrası gebelik kaybı yaşanıyorsa gebelik aşısı uygulanması önerilir.
Bu tip hastalara uygulanırsa %30 kadar gebelik oranın artığına dair bilimsel çalışmalar vardır.Gebelik aşısı tüp bebek tedavi sonrasında görülen düşük oranlarında % 30 dolayında iyileşme gerçekleştirdiğine dair yayınlar mevcuttur.

Gebelik aşısı nasıl uygulanır?

Hasta hazırlığı ve uygulama intrauterin inseminasyon (IUI, aşılama) işleminde olduğu gibidir. Son aşamada hazırlanan hücreler IUI kateteri içerine aspire edilerek intrauterin uygulama gerçekleştirilir.

Yumurta toplama gününde kadından kan alınmakta ve  özel işlemlerden geçirilerek belli hücreleri monosit denilen beyaz kan hücreleri ayrılmakta ve bu hücreler özel kültür ortamlarına konularak çoğaltılmaktadır. Hücre kültürü denilen bu işlem çok dikkatli olarak özel inkübatörlerde ve üretme sıvılarının yardımı ile yapılmaktadır. Hücre üremesinin uygun, devamlı olması ve istenilen maddelerin yeterli miktarda  salınabilmesi için gerekli hormonlar da ilave edilmektedir.

  • Planlanan embriyo transfer işleminden 4 veya 5 gün önce hastadan kan örneği alınır.  toplam 4 tüp olarak örnek alınır.
  •  Alınan kan örnekleri laboratuar tarafından işlenir ve elde edilen serum IVF tüp bebek laboratuara ulaştırılır.
  • Planlanan embriyo transferi öncesinden 2 veya 3 gün önce kültüre edilen hücrelerin rahim içi  uygulaması gerçekleştirilir.

 Gebelik aşısı fiyatı?

Gebelik aşısını  uygulayan merkezler kan hücrelerinin ayrılması işlemi ve içine konan hormon ilaveleri nedeni ile 500-750 tl arasında hastaya ek maliyeti yansıtır.

 

Bu yazı 835 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak