Gebe Kalmak İçin Geri Sayım (2.Hafta)
Paylaş
 

Adet döneminizin ikinci haftası doğurganlık açısından ayın en önemli zamanıdır. Bu Hafta 10 ile 20 arasında yumurta folikülü oluşacak ama aralarından biri baskın gelecek. Diğerleri yavaş yavaş bozulacaklar. Bu haftanın sonuna denk gelen ovülasyon zamanında , sadece bir baskın folikül kalacak.

OVÜLASYON

HORMONLAR

ovulasyonFoliküllerin büyüyüp için FSH seviyesi yükselir. İlk başta 4mm çapındadır, ovülasyon  sırasında ise, bundan  beş  katı büyütürler. Dokuzuncu güne gelindiğinde. Baskın folikülde, diğer foliküllerin iki katı kan damarı vardır. Yükselen FSH seviyesi, yumurtaları östrojen salgılamaları için uyarır ve böylece endometriyum yenilenip kalınlaşmaya başlar (olası implantasyona hazırlanır ) Östrojen seviyesi yükselirsen FSH seviyesi düşer, böylece başka yumurta olgunlaşmaz.12.günde en üst seviyedeki östrojen , hipotalamusa LH (lüteinice edici hormon) salgılaması sinyalini gönderir. LH, ovülasyonun ardından yumurtalıkta ve folikül de meydana gelecek değişiklikleri başlatır. 14 günde LH yükselirken, folikülün dış zarının bir kısmı incelenmeye başlar. Aradan 24-36 saat geçtikten sonra folikül zarı yırtılır ve yumurta ile etrafındaki foliküler sıvı serbest kalır.

OVÜLASYON GÖSTERGELERİ

Ovülasyonun gerçekleştiğini gösteren işaret ve belirtilere dikkat edin. Bu işaretleri göremezseniz paniğe kapılmayın; Ovülasyonun gerçekleşmediği anlamına gelmez

–          Servikal salgıların artması, fertil evrenizin yaklaştığını gösterir: Muküs sulanacak, uzayacak ve şeffaf renkte olacaktır.

–          Bu hafta cinsel birleşme isteğiniz artacaktır

–          Bu haftadan itibaren bir sonraki kanamanıza kadar vücut ısınızda hafif bir artış olacaktır.

–          Pek çok kadın ovülasyon ağrısını hisseder: Karnın aşağı kısmında ve tek tarafta hissedilen bir sıvıdır. Birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürer.

DİYET VE BESLENME

diyetHormon dengesi ve yumurtaların kalitesi için diyet son derece önemlidir. Ovülasyon, döllenme ve yerleşme meydana geldikten sonra her şey hızlanır. Rahmin hazırlanması ve hücre bölünmesinin başarılı gerçekleşmesi için bazı besin öğelerine ihtiyacımız vardır.

Adetinizin bu en önemli haftasında, vücudumuzun ihtiyaç duyacağı  tüm besinleri muhakkak almasını sağlayın. Son birkaç aydır uyguladığınız sağlıklı beslenme programınıza uygun; ama bazı besin öğelerine özellikle dikkat edin.

Yumurta salınması döllenmiş ise rahim yatağına yerleşmesi ve embriyonun erken dönem gelişi için B vitaminlerinin tümü önemlidir. İnsanın genetik haritasını meydana getiren ve her yumurtanın çekirdeğinde bulunan DNA ve RNA sentezi için B12 vitamini özellikle önemlidir.

Çinko magnezyum, selenyum ve A vitamini, yumurta üretimi için gereklidir. Çinko ayrıca hücre bölünmesi için de gereklidir. Bu haftada, bu besin öğeleri açısından zengin gıdalardan tüketin .

C vitamini, yumurtalıkların yenilenmesine yardımcı olur. E vitamini, selenyu, çinko ile birlikte yumurtanın etrafındaki foliküller sıvının içinde bulunur. Bu temel besin öğelerinin gelişimi sırasında yumurtayı beslediğine inanılır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak