Gebe Kalmak İçin En İdeal Zaman

Paylaş
 

  Gebe kalmak isteyen bir kadın için en ideal yaş, vücudunun fiziksel olarak olgunlaşmış, üreme sisteminin en hassas olduğu ve genetik bozukluğu olan bebek doğurma riskinin en az olduğu dönem olan yirmili yaşların ortası diye söylenebilir.

gebe kalmak için en ideal yaşAncak sosyo-ekonomik açıdan bakıldığında gebeliğin geciktirilmesinin de bazı avantajları olabileceğini düşünebiliriz. Genç yaşta anne olanlara göre yaşı ileri olan kadınların daha eğitimli oldukları, daha iyi iş imkânlarının olduğu ve gelirlerinin daha iyi olduğu, dolayısıyla çocuklarına maddi anlamda daha iyi yaşam olanakları ve daha iyi eğitim şansları sunma imkânları vardır. Bir tarafta kalite ve sayısı azalan yumurtalar, diğer tarafta değişen hayat koşulları arasında kalan gebelik planları çiftleri zorlamaya devam etmektedir.

Kadınlar yemek alışkanlıklarını, yaptıkları egzersizin ağırlığını, kilo alma ve vermelerinin miktarını ve üzerlerindeki stres şartlarını çok iyi değerlendirmek durumundadırlar. Bunların hepsi bütün kadınların da bildiği üzere doğrudan adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Hem kadın hem de erkek üzerinde aşırı egzersizin, kilo alıp vermenin birçok olumsuzlukları bulunmaktadır. Vücut ağırlığının normal sınırlar içersinde tutulması, yenilen yemeklerdeki yağ oranının yüzde 20- 30 arasında olması üreme sağlığı için çok yararlıdır. Üreme sağlığı açısından vejetaryenlerin diyetine çinko eklemeleri gerekmektedir. Sadece hayvansal proteinlerde bulunan çinko üreme sağlılığında önemli bir yer tutar. Antioksidan olarak bilinen E ve C vitaminlerinin düzenli alınması da vücuda zararlı olduğu bilinen serbest oksijen radikallerinin etkisizleştirilmesinde faydalı olmaktadır. Her zaman için doğal besinleri ve mevsiminde tüketilen meyve, sebzeleri tercih etmek genel yaşam anlayışınızın içinde olmalıdır.

Stres faktörleri, hayat koşulları, beslenme düzeni gibi kullanılan ilaçların da sorgulanması, bunların gebe kalmadan önce doktorunuz tarafından gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Beyin-sinir sistemini etkileyen ve bağımlılık yaratan ilaçların bütün sistemler üzerinde olduğu gibi üreme sistemi üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Eğer böyle ilaçlar kullanılıyorsanız neden hamile kalamıyorum demeden, bu ilaçların kullanımıyla ilgili profesyonel yardım almayı düşünmemiz gerekmektedir. Bazı ilaçlar gebelik sağlandıktan sonra doz değişikliklerine ihtiyaç duyacaktır ya da değiştirilmesi, kesilmesi gerekecektir.

Günümüzde doğurganlık oranlarının azalmasında en önemli nedenlerden bazıları, kadınlar arasında eğitim ve kariyere devam etme arzusunun artması, geç evlilik ve boşanma oranlarında artma, korunma yöntemlerindeki gelişmeler olarak sıralanabilir. Önemli olan infertiliteden şüphelenilmeyi bilmek ve zaman kaybetmeden profesyonel yardım alma konusunda doğru adreslere başvurulmaktır. Unutmayın bazı durumlarda geç kalmak en önemli sorun olup size ‘keşke’ dedirtebilir.

Bu yazı 670 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM