Fallop Tüpleri ve Yumurtalıklar

Paylaş
 

 Fallop Tüpleri

Rahmin her iki yanında, açılmış kollar gibi yumurtalıklara doğru uzanan birer kanal vardır. Yaklaşık 10 cm. uzunluktadırlar. Tüplerin esas görevi yumurtalıktan atılan oositi alıp spermle döllenmesine yardımcı olmak ve döllenmiş yumurtanın rahim içine transferidir.

fallop Tüpleri ve Yumurtalıklar Tüp bütün bunları yaparken aktif olarak çalışır. Yumurtalıkların hemen üzerine açılan kısmına fimbria adı verilir. Fimbria, parmaksı çıkıntılardan oluşur. Yumurtalıktan atılan yumurtayı süpürgemsi hareketlerle yakalar. Tüplerin iç yüzeylerini kaplayan titrek tüycükler hareket ederek yumurtanın uterusa doğru ilerlemesini sağlarlar. Buradaki hücrelerin yaptığı özel salgılar da yumurtanın döllenmeden önce ve sonraki beslenme ve büyümesinde önemli rol oynarlar. Tüp bebek laboratuarlarında embriyoların saklandığı özel sıvılar da tüplerdeki salgılar taklit ederek geliştirilmişlerdir. Yumurtlama, tüplerde döllenme ve döllenmiş yumurtanın implantasyonuna (rahimin iç duvarındaki endometriyum tabakasına yerleşme) kadar geçen süre yaklaşık yedi gündür ve bu süre içinde döllenmiş yumurta tüpler ve endometriyumdan salınan işte bu salgılarla beslenmektedir.

Overler {yumurtalıklar]

  Rahmin her iki yanında birer adet over (yumurtalık) bulunur. Oositler (yumurtalar) bu overlerde taşınırlar. Kadında ilk ovülasyonu (yumurtlama) ergenlikle başlar ve menopoza (adetten kesilme) kadar geçen süre içinde yaklaşık yedi yüz kez ovülasyon olur. Overlerdeki yumurta rezervi ergenlikten itibaren bellidir ve yenisi asla yapılmaz. Yaş ilerledikçe yumurtalar azalırken yumurtalıklar da küçülür.
 Ffallop Tüpleri ve Yumurtalıklar Olgunlaşmamış haldeki yumurtalar folikül adı verilen hücreyle döşeli küçük keseciklerin içinde yer alırlar. Yumurtlama takibinde ultrasonografiyle gelişimi takip edilen bu keseciklerdir. Adet başlangıcında yapılan ultrasonografiyle bu keseciklerin sayısına ve yumurtalık büyüklüğüne bakılarak over rezervi (zenginliği) hakkında fikir sahibi olunabilir. Bu rezerv doğurganlık ve tedavilerdeki başarı oranı açısından büyük önem taşır.
  Aylık yumurta gelişimi ve ovülasyon beyindeki hipofiz bezinden salgılanan gonadotropin isimli hormonların etkisi altındadır. Gonadotropinler folikül ve oosit gelişimini ve fonksiyonunu uyaran hormonlardır. Yumurtalıkların diğer önemli göreviyse östrojen ve progesteron isimli çok önemli hormonların salgılanmasıdır. Bu hormonlar da gonadotropinlerin kontrolü altındadır. Östrojen hormonu ergenlikle birlikte ortaya çıkan sekonder (ikincil) seks karakterlerinden (meme büyümesi, dış genital bölgede ve koltuk altında kıllanma gibi) sorumlu hormondur. Rahmin gebeliğe hazırlanmasında rol alır. Menopozda ortaya çıkan ateş basması, kemik erimesi gibi şikâyetlerin esas sebebi de östrojen eksikliğidir. Progesteron ise özellikle gebeliğin devam ettirilmesinde önemlidir.

Bu yazı 899 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak