Evli Olmayan Ama Yumurtası Az Olan Kadınlar Dikkat

Paylaş
 

Bildiğiniz gibi tüp bebek tedavileri ülkemizde evli olup çocuk isteyen çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir.Evli olmayan ancak yumurta rezervi az olan kadınlar maalesef tüp bebek yönteminden yararlanamıyorlardı.

30 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan yeni tüp bebek yönetmenliğinde sevindirici olarak düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda yumurtalar saklanabilir maddesi eklenmiştir.Bu maddeye göre kadınlarda evlilik şartı aranmayacak.Sadece durumunu belirten sağlık raporu alınması gerekiyor.

Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlar (yumurtalıkların alınması gibi operasyonlar) öncesinde,de yumurtalar dondurulabiliyor.

Kadınlar bu seçenek olmadan önce nasıl olsa evli değilim tüp bebek yaptıramam çocuğum olmasa da olur derlerken artık doğurganlıklarını koruma altına alabilecekler.

Yapılması gereken şey en yakın zamanda yumurtalık rezervini ölçen testleri yaptırıp kadın doğum uzmanına danışmaları gerekiyor.Özellikle aile geçmişinde mesela annesi veya teyzesi erken menopoza giren yakınları olanlar çok daha dikkatli olup hızlı olmalıdır.Artık sizler içinde tüp bebek tedavi yöntemi bir secenektir.Tüp bebek tedavisi uygulayıp yumurtalarınızı dondurabilirsiniz.Dondurulmuş yumurtalarınız  merkezlerde en fazla beş yıl süreyle saklanır. Beş yıldan fazla saklanması Bakanlığın iznine tabidir.

Bu yazı 643 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak