Erkeklerde Sık Sık Boşalmanın Sperm Üzerinde Etkisi

Paylaş
 

Özellikle sperm sayısı düşük olan erkeklere, sık olarak boşalmanın (aşırı mastürbasyon veya cinsel ilişki) sperm rezervleri üzerindeki negatif etkisi dolayısıyla sperm miktarının azalmasına yol açtığı belirtilmelidir. 

Çocuk sahibi olamama yani kısırlık nedeni ile doktora başvuran çiftlerin yaklaşık yüzde 5’inde cinsel birleşmeyle ilgili problemlere ait sebepler bulunmuştur. Bu sebeplerin başında, cinsel birleşme zamanının yumurta hücresinin döllenmeye hazır olduğu zamanlarda gerçekleşmemesi ve cinsel birleşme seyrekliği gelir.Cinsel işlev bozukluklarının da kısırlık sebebi olabileceği her zaman akılda tutulmaktadır. Bununla ilgili gösterilebilir bir sebep bulunamazsa bu konuda uzmanlaşmış psikolog ve psikiyatristlerden yardım istenmelidir.

Fizik muayenede genel vücut yapısı, yüz ve vücut kıllanması, göğüslerde büyüme olup olmadığı incelenir. Genital muayenede peniste eğrilik doğuracak yapı bozuklukları ve idrar deliğinin penisin orta bölümüne açılması varlığı araştırılır. Klinefelter sendromu gibi kromozom yapı bozukluğuna bağlı bazı hastalıklarda ve hormon eksikliklerinde (hipogonodizm) genital organların gelişimiyle ilgili bozukluklar görülebilir. Bu tür durumlarda testisler yaklaşık 2-3 ml. gibi çok küçük boyutlarda olabilir. Testislerin değerlendirilmesinde testislerin normal kıvamda olup olmadığı ve muayenede ele gelen sert bir kitlenin varlığı çok önem taşımaktadır. Sert ve ağrısız kitlelerin varlığında veya bir testisin diğerine göre çok daha büyüdüğü durumlarda mutlaka testis tümörü açısından erkekler değerlendirilmelidir. Testis tümörleri özellikle genç yaşlarda ortaya çıkarlar ve kısırlık yüzünden başvuran erkeklerin yüzde 1’inde görülürler. Testislerden sonra epididim denen sperm taşıyan kanalların başlangıç kısımları incelenir. Burada şişlik olup olmadığı ve bütünlüğü kontrol edilir. Epididimdeki şişlik tıkanıklığın belirtisi olabilir. Doğuştan olan bazı yapı bozukluklarında epididimin sadece baş kısmı var olup, orta, kuyruk ve vas deferens denen sperm taşıyan kanallar bulunmaz. Testise giden damarların incelenmesi de çok önemlidir. Özellikle erkekler ayaktayken, testise giden damarlar muayene edilir. Öksürme veya ıkınmayla damarlar ele geliyorsa bunlar çeşitli derecelerde ‘varikosel’ denen hastalığın bulgusudur.

Muayenenin ardından yapılması gereken en önemli ve öncelikli tetkik sperm analizidir.

Sperm analizi tek başına yeterli olmamasına karşın kısırlık değerlendirmesinde ekonomik olarak ucuz olması nedeniyle ilk başvurulan testtir. Üç, dört günlük cinsel perhiz sonrası, mastürbasyon yoluyla sperm toplanır. Toplandığı kabın steril olması ve sperme zarar verebilecek herhangi bir kayganlaştırıcı kullanılmaması gerekmektedir. WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) belirlediği üç ana kriter, sperm analizinde önem taşır; sperm sayısı (20 milyon/ml. ve üzeri), hareket yüzde 50 ve üzeri ileri hareketlilik, spermlerin yapısı yüzde 30 ve üzeri normal yapı. Bunun dışında, çıkan sıvı sperm miktarı çok önemli bilgiler verir. Hormon salınımı az olan erkeklerle tıkanıklık olan erkeklerde çıkan sperm sıvı miktarı 1,5 ml.’den düşük olabilir.

Hiç sperm çıkmaması durumu sinir sistemi hastalıklarında, ilerlemiş şeker hastalığında, mesane boynu ve prostat ameliyatlarından sonra veya bazı ilaçlara bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumda idrarda sperm araştırılması yapılmalıdır.

Azoospermi, yani menide hiç sperme rastlanmaması kısırlık nedeniyle başvuran erkeklerin yaklaşık yüzde 10’unda görülür. Tespiti için farklı zamanlarda, 2-3 hafta arayla 2-3 kez yapılmış sperm analizinde ve yıkama sonrası hiç sperm hücresi görülmemesi gerekir. Bu durum hormonlara bağlı, sperm üretim bozukluğuna bağlı veya sperm kanallarındaki tıkanıklıklara bağlı olabilir. Bu durumları birbirinden ayırt etmek için fizik muayene, çeşitli laboratuar testlerine ihtiyaç vardır.

 • klinefelter sendromu
 • klinefelter sendromu nedir
 • klinefelter sendromu tedavisi
 • klinefelter sendromu tipleri
 • klinefelter sendromu tipleri
 • klinefelter sendromu belirtileri
 • klinefelter sendromu hakkında bilgi
 • sperm sayısı az olan erkekler
 • sperm sayısı az olan erkekler ne yapmalı
 • sperm sayısı az olan erkekler ne yapmalı
 • sperm sayısı az olan erkek ne yapmalı
 • sperm sayısı az olan erkeğin çocuğu olurmu
 • cinsel birleşme sorunları
 • cinsel birlesme sorunlar
 • cinsel ilişki sorunları
 • cinsel ilişki sorunu
 • cinsel ilişki sorular ve cevapları
Bu yazı 971 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak