Erkeklerde Estetik Uygulamalar Dair

Paylaş
 

Bütün edilen sözler, hemen hemen her ameliyat, yöntem ve uygulama tabii ki erkekler için de geçerlidir. Burun, göz kapağı ameliyatları pek sık tercih edilir, karın ve bel liposakşın popülerdir, memedeki jinekomasti (erkek meme büyümesi) her yaşta erkek için evrensel bir uygulamadır. Vakti geldiyse erkekler de değişik tekniklerle boyun ve yüz gerdirip, kaş askısı yaptırırlar. Yağ dolgusu son yıllarda önemli oranda tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Ama bu zamanların en popüler girişimi, saç ektirme operasyonlarıdır’ denilebilir. Gelişen teknik, ucuzlayan fiyat ve yaygınlaşan pratik yöntemlerle yurt içi ve yurt dışından binlerce erkek hasta daha şık ve dolgun saç edinme yoluna girmektedir. Erkekler eski vakitlerde de eşine ve çevresine daha şık, çekici görünme kaygısı taşırdı, şimdi de bu elde edilebilirlik, ulaşılabilirlik arttıkça  daha fazla oranda olmak üzere süregelmektedir. Botoks uygulamasını erkeklerde yaptırmakta ya da yaşlanmaya  karşı kremi bolca sürüp, belki de yeni nesil  modern lazerlerle ciltlerini gençleştirmekteler. Her şey modern günlere, koşuşturmalı hayata ve gençliğe öykünmeye koşut seyretmekte.
Erkeklerde estetik yaşı
Kepçe kulak ameliyatı erkek çocuklarda okul çağının hemen öncesinde başlayarak her dönemde yapılabilir. Burun operasyonları 16-18 yaş aralığından önce yapılamaz, gelişimin tamamlanması beklenir. Orta yaş erkekler için nispi olarak değişimin başladığı, yüzde yorgunluk / yaşlılık emarelerinin ilk görülmeye yüz tuttuğu vakitlere denk düşer. Bu yaşlarda gereksinim halinde olası mutsuzluğa / memnuniyetsizliğe karşı yüz dolguları, askılar, cilt gençleştirme yöntemleri, botoks ya da endoskopik girişimlerle yüz toparlama yapılabilir. Liposakşın ergenlik döneminden sonra ihtiyaç halinde özellikle karın ve bel bölgelerinde sıkça yapılan bir uygulamadır. 40-50  yaş ve sonrası zamanlarda yüzdeki olası her tür keyifsizlik veren değişime karşı yapılacak estetik bir çözüm vardır.
Erkeklerde yüz gençleştirme
Klasik yüz gençleştirme yaklaşımları erkekler içinde geçerlidir. Kadınlara uygulanan her girişim erkeklere de tatbik edilebilir. Ancak bu gerçek, yol ayrımınında başladığı noktadır. Burda devreye erkeğin beden yapısı, fizyolojisi, psikolojisi ve bedeniyle ilgili algılamalar girmelidir. Değişim ve süreçleri birlikte tartışılmalı, olası sonuçlara hasta hazırlanmalıdır. Muhafazakar bir yaklaşım tercih edilmeli, radikal değişimler sorgulanmalıdır: Öte yandan yüze yapılacak girişimlerin bir bölümünde teknikler aynı olsa da yüz yapısı ve saçlı bölge farkından ötürü kesi yerleri farklı olacak, burun ameliyatlarında erkeksi hatları koruyacak bir cerrahi çizgide gidilecek, kaş ve alın kaldırmada da benzer şekilde feminen bir görünüme gidecek sonuçlardan kaçınılacaktır. Cilt bakımı, botoks ve yağ dolguları, askılar, göz kapağına ilişkin her türlü girişim, boyun estetiği, çenealtı yağların sakşını ve kepçe kulak ameliyatları SeptoRhinoplasti operasyonu ile birlikte erkeklerde sıkça yapılan uygulamalardır.

Bu yazı 760 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak