Erkek Üreme Sistemleri: Testis

Paylaş
 

Skrotum (erbezi torbası) içinde yer alan bir çift yumurtalıktır. Yanlardan biraz basılmış bir kuş yumurtası büyüklüğündedir. 4-5 cm. uzunluğunda, 2,5-3 cm. kalınlıktadır.

erkek üreme sistemiSperm adı verilen erkek cinsiyet hücreleri ile testosteron adı verilen erkek cinsiyet hormonunu üretirler. Sperm testis içerisindeki seminifer tübüler adı verilen kanalcıklar içinde üretilir. Bir spermin yapımı yaklaşık 72 gün sürerken dakikada 50 bin sperm üretilebilir. Ergenlikte başlayan sperm üretimi, kadından farklı olarak, neredeyse ölene kadar devam eder. Sperm üretimi de hipofiz bezinden salgılanan gonadotropinlerin kontrolü altındadır. Epididimis Testiste üretilen spermlerin hareket ve dölleme yeteneklerine kavuştuğu, testisin üzerine kıvrılmış virgül şeklinde kese benzeri bir yapıdır. Testisden çıkan spermler buraya taşınır.

Duktus Deferens
Vas deferens de denir. Cinsel ilişki esnasında kasılarak, epididimiste birikmiş olan spermleri dışarı doğru taşır. Vazektomi adı verilen kısırlaştırma operasyonunda bu kanal kesilip bağlanır.

erkek üreme sistemi

erkek üreme sistemi

 

Bu yazı 822 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak