Era Testi Nedir?

Paylaş
 

 era testiTüp bebek tedavilerinde bugüne kadar yumurta kalitesi yada spermle döllenmesi  sonrasında gelişimi ne kadar süre takip edilebileceğini ve nekadar süreyle büyütülebileceği gibi sorularla gebelik oranları artrılmaya çalışılmıştır. Son dönemde gelinen nokta ise embriyoları rahme tutunma aşamasına kadar gözleyebilmek blastokist transfer aşamasına gelebiliyorsanız bile %60 kadar gebelik şansı elde edilmesi mümkündür. Embriyo üzerine odaklanan bir seçim sistemi %100 gebelik elde etmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir gebelik için sadece embriyo  değil sağlıklı bir rahimde gereklidir.

Era testi bu açıdan bakıldığında bugüne kadar  yapılan klasik embriyo seçimine dayalı gebelik başarısını artırıcı özellikle rahim tarafından bilgi düzeyinide artırıcı bir testtir.

Era (endometrium receptıvity assay) testi transferin 1.günü itibariyle rahimden alınan bir doku parçasıyla rahimin o gün itibariyle embriyoyu alma yada embriyoyu  kabul etme potansiyelini ölçen genetik tabanlı bir testtir. Era testi o gün itibariyle transfer için rahmin uygun olup olmadığını ve hangi günlerde transfer yapılırsa embriyonun em yüksek düzeyde kabul edebileceğini gösterir.

Era testi özellikle 3 tüp bebek denemesinde kaiteli embriyo transferine karşın gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır.Özelikle bu tip hastalarda  gebelik gerçekleşmesi %50-60’a varan oranlarda artmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 930 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Ahmet YILDIZ dedi ki:

    benim size sormak istediğim şu yapılan testlerde progesteron hormonum

  2. Kübra SOYTÜRK EKİNCİ dedi ki:

    bilgi sahibi oldum sayenizde

  3. Mükerrem YILDIRIM dedi ki:

    iyiki varsınız tüp bebek tv

Bir yorum bırak