Era Testi Nedir ? Endometrial Receptivity Assay

Paylaş
 
Era Testinin  amacı, özellikle tekrarlayan implantasyon başarısızlığı gözlenen olgularda rahim ortamının planlanan embriyo transfer günü transfer edilen embriyoyu kabul edip etmeyeceğinin veya hangi gün en yüksek oranda kabul edebileceğinin anlaşılmasıdır.
era testiTesti geliştiren uzmanların elde ettiği verilere göre tekrarlayan implantasyon başarısızlığı gözlenen her 4 kadından 1’inde rahim planlanan günlerin dışında bir WOI (window of implantation) durumuna sahip. Bu nedenle de iyi kalite bir embriyo transfer edilse dahi uygun bir günde olmadığından implantasyon gerçekleşmeyebiliyor. Hatta bu özellikteki olgularda her 100-200 kadından birinde WOI hiç mevcut değil ve bu nedenle gebelik oluşması da mümkün değil.
Dolayısı ile uygun hastalara uygulanır ise rahmin embriyoyu kabul etme potansiyelinin görülebildiği ve implantasyonu arttırıcı bir üzelliği olan bir test. Diğer tüm testler veya uygulamalar gibi doğru hastaya uygulanır ise gerçek etkisini gösteren bir test olduğundan, testi önerecek hastaların hikayesi ve endikasyonu uygun olmalıdır.
Örneğin, temel problemi embriyo gelişim kalitesi veya artmış anöploidi riski olan bir hastada doğrudan ERA yapmak tek başına yeterli olmayacaktır. Özellikle embriyo gelişimi ve kalitesi uygun olan, rahmin reseptivitesinden şüphe duyulan hastalara önerilmesi önemlidir. Dolayısı ile defalarca IVf tedavisi görmüş ve değerlendirmenize göre yeni bir bilgi ihtiyacı hissedilen hastalara önerilmelidir.

Era Testi sonuçları hakkında Prof. Carlos Simon ve ekibi geçtiğimiz ay Fertility ve Sterility’de yaklaşık 85 hastalık ilk sonuçlarını yayınladı.Sonuçların oldukca başarılı olduğu gözlemlendi.
Bu yazı 824 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. violetta dedi ki:

  Merhabalar LUTFEN ERA TESTİ YAPMAYIN BEN YANDIM SİZ YANMAYIN
  benim yaşadıklarımı anlatmak istiyorum(onceden yabanci oldugumu fakat 8 sene dir turkiyede yaşadıgımı ve turk vatandaşı oldugumu belirtmek istiyorum)
  8 senedir eşimle birlikte cocuk sahibi olmak icin ugrasiyoruz,gezdigimiz hastane,doktor kalmadı,hepsi sagolsunlar guzel guzel ilgilendi, elinden geleni yaptı,OLMADI(KADIN FAKTORU)
  2014 ekim itibar ile yaygın bir şekilde era testi diye televizion,gazete,internet ve radyo da sunulan doktorlar,hastaneler reklam yaparak insanlar bir umuda kapıldı,neymiş efendim bu era testi bir bakalım :

  Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı ve ERA (Endometrium Receptivity Assay) Testi
  ERA testinin yapılması planlanan çiftlerimizden tüp bebek yöntemiyle elde edilen kaliteli 3. gün veya 5. gün blastokist dönemi embriyolar rahme nakil edilmeyerek vitrifikasyon yöntemi o denemesinde dondurulur.
  Tedavi bittikten en az iki ay sonra rahmin kalınlaştırılmasının amaçlandığı natürel (doğal) siklusda luteinizasyon hormonu (LH) yükseldikten 7 gün sonra (LH+7) yada hormonla uyarılmış (hormon replacement therapy) siklusta progestronun verilmesine başlanılmasından 5 gün sonra (P+5) rahmin fundus bölgesinden özel bir aletle (pipel) ile doku biyopsisi yapılır ve dokular özel bir tüp içinde genetik merkezine gönderilir.
  Rahimin doğal siklusta LH+7. günde ve hormon uygulanan siklusta P+5. günde embriyonun tutunması için uygun olup olmadığı ortalama 20 gün sonra belli olur. Eğer rahim belirlenen günler için embriyonun nakline uygunsa bir sonraki mens (kanama) döneminde embriyo çözme-nakil etme tedavisi planlanır.
  Eğer ERA test sonucu negatif çıkarsa yani belirlenen günler açısından rahmin embriyoyunun nakline uygun olmadığı belirlenirse, rahimden biyopsi işlemi farklı günlerde tekrar yapılır ve en uygun günün tespit edilmesi sağlanır.
  Yada sonucun pre-receptive (duyarlılık öncesi) yada post-receptive(duyarlılık sonrası) gibi yorumlanması durumunda tekrar biyopsi yapılmadan belirlenen günlerden ya 1-2 gün önce yada 1-2 gün sonra embriyonun nakli gerçekleştirirlir.
  Yapılan çalışmalarda vaka sayısı az olmakla beraber tekrarlayan tutanma başarısızlığı yaşayan olguların yaklaşık 40 %’ında klinik gebelik elde edilmiştir.
  Era testi hakkında detaylı bilgi için lütfen merkezimizle temesa geçiniz.
  Gordugunuz gibi era testi hakkında internet de yazan bunlar,FAKAT yukarıda yazılmadıgını bir şey daha var o da nedir????era testi sonucu sadece pre-receptiv veya negatif cikmayabilir,yani onemli bir bilgi eksik burda(sadece guzel tarafları yazılır tabiki bir reklam yapıldıgında para kazanacaz ya,ne yazık ki insanların hastalıkları kimsenın umrumda degil ilk once para).Konuya donersek,biz de yaptırdık tabiki bu dedigimiz era testi cunku acik acik bir kapı acıldıgını gorduk(yeni teknoloji).
  Oncelikle soylemem gerekir ki agrıya cok duyarlı biri degilim hatta kendimi anlatmak icin soyleyim ki ilk ve 2 ci tup bebek yaptıgımızda embriyo toplama anestezi sız yaptım dayandım o agrıya,ama era testi den o kadar agrı hisedecegimi hic dusunmedim cunku anlatılınca agrı sız gectigi diye soylenmiş,ancak rahimden bir doku alındıgında okadar bagırmaya basladım ki dişardaki bekleyen hastalar ayaga kalktı korkudan,eşim de dişardan yanimda geldi ne oluyor diye,cok ama cok agrı hissettim,anestezi veya bir agrı kesici kullanmadık,cunku gerek yoktu diye biliyorduk,era testi ispaniya gonderecek olan TEK SERVİCE DİYE BİR ŞİRKET(turkiyede sadece bunlar calisiyor bu era testi ile)calışanı da yanımızda idi ve o verildigi tupu duldurmak gerekirdi ,ama hangi cizgiye akadar soruldugunda cok bilgili olmadıgını gorduk,odemeyi nakit olarak yaptık 2160 tl odedik,tahsilat makbuzu aldık,neyse verdik gitti.15-20 gun bekledik dan sonra hasret ile sonuc geldiiiiiiii ve era testinin sonucu bu şekilde:YETERSIZ RNA(RNA DNA NIN FARKLI BİR SEY OLDUGUNDAN DOLAYI TEST YAPILAMADI!!!!!!! İŞTE BUYRUN,ve şimdi beni fiziksel,psikolojik ve maddi olarak kim rahatlayabilir ki?Bu sonucu aldıktan sonra TEKSERVİCE aradım ve dedim ki paramı geri istiyorum cunku para odedim ve buyuk para odedim bu test icin ama maalesef karşılıksız sadece bir tahsilat makbuzum var elimde şu an.Para verilmez diye denmiş bana ,parayı sonuc icin degil dokunuz uzerinde calışıldıgı icin odiyorsunuz demişler(ancak burda bir calışma soz konusu degil cunku yetersız RNA denmiş ,nasıl calışılmış yani)?Şuanda umudsuz,moral sız,parasız sonucta kaldık!!!!!!!!!Bana sadece bunu deninmiş TEKSERVİCE tarafından bir sonraki yapacagımız era testinden %20 iskonto yapacaz,siz bana soyleyın ben bir daha yapmayı duşuniyormuyum sizce???
  SONUC OLARA: arkadaşlar,sevgili bayanlar,YAPMAYIN BU ERA TESTİNİ CUNKU CANINIZ YAKACAK,boyle bir paranız varsa eger daha iyi tup bebek yapın,ama başka gunleri deneyin,mesela 3 gun yaptıysanız eger ve olmadı 5 gun deneyin,doktorunuza danışı boşuna para,zaman ve beyin harcamayın yanarsınız benim yandım gibi,eger era testi degil da tup bebek yapsaydım ,şimdi gebelik testi yapardım ve sonucu alırdım negativ ve ya pozitiv!!!!!! daha iyi olurdu !!!!!
  UMARIM duşuncelerimi guzel bir sekilde sizlere aktardım,inşallah hepimiz yakın zamanda bebeklerimiz ile kucaklarda gezeriz.optum,sagılık dilek ile violetta surmeli

Bir yorum bırak