Endometriyozis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

endometriozisRahmin içersin de bir tabaka bulunur ve bu tabaka her adet döneminde dökülerek bildiğimiz hanımlarda ki adet kanamasına neden olur. Bazen bu tabaka bazı nedenlerden dolayı rahmin dışında örneğin yumurtalıklarda, mesanede, bağırsaklar üzerinde, böbrek de hatta beyin gibi organlar da bile gelişebilir. Bu tip anormal yerleşimlerin niçin olduğu tam açıklanamamıştır. Ancak anatomik bozuklular, bağışıklık sisteminindeki aksaklıklar veya hormonal faktörler üzerinde durulmaktadır. Neden ne olursa olsun genel olarak bu hastalığa endometriozis tanısı konulur.

Kimlerde daha sık görülür?
Endometriozis infertilite şikayeti olan hanımların yarısında izlenebileceği gibi çocuk sahibi olmuş hanımların %20sinde de gözlenmektedir. Daha çok modern hayatın bir rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Sosyo ekonomik seviyesi yüksek, şehirli hayatı olan hanımlarda daha fazla izlenebilir. Coğrafik faktörler veya genetik yatkınlık da olmaktadır. Endometriozis infertiliteye neden olabileceği gibi daha çok çocuğu olmayan genç bayanlarda daha fazla izlenmektedir.
Endometriyozisin belirtileri neler?
Endometriozis bazen tamamiyle tesadüfen saptanır yanı şikayet olmadan da gelişebilir. En fazla görülen şikayet sancılı adet kanamasıdır, hatta hastalar bu dönemlerden çok korkarlar ağrıyı dindirebilmek için acil servislere bile başvurdukları olmuştur. Bunun dışında adet düzensizliği, sancılı büyük abdeste çıkma bazen dışkıda kanama veya idrarda kan görülmesi olabilir. Akciğerlere yerleştiği zaman kanlı balgam çıkartmaya yol açabilir. Beyine yerleştiği zaman epilepsiye yol açtığını gösteren vaka takdimleri bile vardır. Endometriozis en sık yumurtalıklara yerleşlir ve yumurtalılarda çukulata kisti dediğimiz kitlelere yol açar. Çukulata kisti durumlarında kasık ağrısı, kabızlık veya cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
Bazı durumlarda infertilite şikayeti nedeni ile gelen ve hiçbir semptomu olmadan hanımlarda da saptanabilir.

Endometriyozis diğer adet ağrılarından nasıl ayırt edilir?

Endometriozisdeki kasık ağrısı adet dönemleriyle alakalıdır. Sancılar kanama ile başlar ve adet dönemine devam eder ve daha sonra kaybolur. Başka bir deyişle ağrılar her ay halinde mesai yaparlar.
Endometriyozis nasıl teşhis edilir?
Endometriozisin kesin tanısı lezyonu direk görmektir. Bu da ancak laparoskopi dediğimiz yöntemle olur. Yani batın içersine endoskopik bir aletle girip rahmin üst kısmı, yumurtalıklar, barsaklar ve bunları çevreleyen zarlar direk gözlemlenerek endometriozis bulguları saptanır. Bazen mum alevi gibi sarı renkte olur bazen de mürekkep renginde olabilir. Bazı durumlarda yumurtalıklarda çukulata kisti saptanır.
Laporoskopi dışında ultrasonografi, jinekolojik muayne bulguları ve kanda bakılacak Ca 125 adlı hormon seviyesi tanıda yardımcı olur. Zor olgularda manyetik rezonans gibi ileri görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Doç.Dr. Ulun ULUĞ

Bu yazı 811 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak