Endometriozis hastalığının tedavisi nasıl yapılıyor?

Paylaş
 

endometriozis3Endometriozisde ana iki şikayet vardır. Birincisi sancılı adet görme diğeri ise infertilitedir. Şikayetin tipine göre tedavi yolu farklı olabilmektedir. Örneğin sadece ağrı şikayeti olan hanımlara ağrı kesiciler, hormonal ilaçlar verilebilir veya daha ağır olgularda cerrahi yöntemler önerilir. İnfertilite şikayeti olanlarda farklı görüşler olmakla beraber cerrahi yöntem ile daha çok laparoskopi tercih edilir, çikolata kistlerinin çıkarılması veya direk yumurtlamayı artıcı tedavi veua tüp bebek önerilir. Hastanın yaşı, evlilik süresi, eşlik eden erkek faktörünün olması hangi tedavi yönteminin seçileceğinde önemli rol oynamaktadırlar.
Unutmamak gerekir ki endometriozis günümüzdeki modern hayatın neden olduğu bir rahatsızlıkdır ve hayat şartlarını düzenlemek özellikle beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler hastalığın ilerlemesini engelleyebilir.
Çocuk sahibi olan ve artık üretkenlik potansiyellerini düşünmeyen daha ileri yaşlı hanımlarda rahim ile yumurtalıkların alınması kesin tedavi yöntemidir.
Peki ameliyat sonrasında gebe kalma oranı nedir?
Endometriozisde operasyon sonrası gebe kalma olasılığı cerrahi tekniğe ve uygulamayı yapan hekimin tecrübesine göre değişmekle birlikte ilk yıl içersinde %50?ye varan gebe kalma şansı vardır. Ancak özellikle ilerlemiş olgularda sadece cerrahi yeterli olmamakta cerrahi sonrası yumurtlamayı arttırıcı tedavi veya direk tüp bebek tedavisini önermekteyiz. Endometriozisin nedeni tam anlaşılamadığı için cerrahi sonrası nüks etme olasılığı da 1. Yıldan sonra %50?ye varmaktadır. Bu yüzden hastalığın ilerlememesi için ya baskılayıcı tedavi uygulamak gerekir veya en kısa sürede gebeliği elde etmek için tedavi vermek önerilir.
Tedavide ilaçlar da kullanılıyor mu?
Yukarıda bahsettiğim gibi ilaç tedavisi hastalığın ilerlemesini veya ağrı gibi şikayetlerin azalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. İlaç tedavisini kestikten sonra endometriozise bağlı bulguların tekrarlayacağını göz önüne almak gerekir. İlaç tedavisini daha çok henüz evlenmemiş veya gençlik çağında olan hanımlar için önermekteyiz. Kullanılan ilaçların endometriozisi tedavi edici özelliği yanında maalesef yan etkileri de olmakta hatta bazen tedaviyi yarıda bırakmaya yol açmaktadır.

Bu yazı 810 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak