En iyi bakıcıyı bebeğiniz seçer

Paylaş
 

Prof. Dr. Murat Tuncer; mükemmel annebaba olmak isteyen aileler için hazırladığı ’Çocuk Sağlığı Rehberi’ adlı kitabında; ailelerden gelen soruları yanıtladı ve ’doğru dadı’ bulma yollarını anlattı. Prof. Tuncer, çocuğunuza doğru bakıcıyı bulmak için çok işe yarayan 10 püf noktasını şöyle sıraladı:

DÜZGÜN KONUŞSUN
Bakıcı seçerken mutlaka diksiyonunun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle bebekler, yedinci aydan itibaren çevresinde konuşulan dili öğrenmeye başlar ve hafızalarına bununla ilgili her şeyi kaydeder. Birlikte oldukları kişilerin konuşması bozuksa, ilk kelimelerden itibaren aynı yanlışları bebeğinizde de görebilirsiniz. Yani diksiyon önemli!

OTORİTER OLMASIN
Bir bakıcıda aramanız gereken en önemli özellik, çocuklara karşı gerçekten sevgi dolu olmasıdır. Çocuğa yönelik sert uyarılar, ileride onu sevgi yoksunu yapabilir. Bakıcılar nedeniyle otistik bulgular sergileyen bebek sayısı hiç de az değildir. Dadının cinsel organına vurarak cezalandırdığı çocuklarda, ergenlik döneminde önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

REFERANSI BULUNSUN
Bir bakıcıyı işe alırken, mutlaka çok iyi tanıdığınız birinin referansını arayın. Kararınızı tavsiye eden kişiye danışıp verin.

YALNIZ BIRAKMAYIN
Bakıcınız işe yeni başladığında, bir süre evde onunla birlikte olun. Çalışma tarzını ve çocuğunuza ilgisini gözlemleyin.

TEMİZLİK ÖĞRETİN
Dadınıza kendi çalışma prensiplerinizi öğretin. Özellikle bebek bakımı, temizlik konusunda en ufak bir taviz vermeyin ve bu konuda çok titiz olduğunuzu hatırlatın.

BEBEĞİNİZE SORUN
Bebeklerin hislerine ve tepkilerine güvenin. Birlikte olmak istemediği, hareketleriyle hoşlanmadığını ifade eden bir bakıcıya, onu teslim etmeyin.

ANİ BASKINLAR YAPIN
Evden ayrıldıktan sonra, ara sıra haber vermeden bebeğinizi kontrol etmek için uğrayın. Bakıcıdan ayrılırken ve karşılaştığında, bebeğin ona nasıl davrandığını gözlemleyin.

DOKTORA GÖTÜRÜN
Siz doktorla konuşurken, bebeğiniz muayene olurken bakıcınız yanınızda olsun. Eğer bakıcınız kendi içinden gelerek bebekle ilgileniyor, siz doktorla konuşurken ağlamaması için onu oyalıyorsa, bunlar olumlu göstergelerdir. Umursamaz bir tavır sergiliyorsa, bakıcınızla bunu konuşun.

SAĞLIK RAPORU ALIN
Çocuğunuza yakın çalışacak kişiden hepatit A ve B durumunu ve tüberküloz için parazit tetkiklerini isteyin. Aşıları tamam değilse mutlaka aşılatın.

AİLE BÜYÜĞÜ OLSUN
Dadınız ne kadar iyi olursa olsun, başlangıçta bebeğinizi aileden biri olmaksızın onunla yalnız bırakmanızı önermem. Ya anneanne ya da babaanne bir süre bakıcıyla eşlik etmeli. Bebeğin alışmasını sağlamalı.

’BİR BİLENE’ SORMALISINIZ
Çocuk yetiştirmek, bakmak artık bir uzmanlık dalı… Bebeğini kucağına alan anneler bu konuda hemen uzman kesilemiyor. Tıp dünyası ise bu konuda sorun yaşayanlara yardım ediyor… Çocuk Gelişim Uzmanları, üniversitelerin bu nedenle en çok tercih edilen bölümleri arasında yer almaya başladı. Psikolog ve psikiyatristler de gerekirse devreye giriyor. Çocuğunuza bakıcı seçerken sadece yakın arkadaşınız, konu komşunuzun ya da ailenizin sözünü dinlemek yerine; bu uzmanların tüyolarına kulak vermekte fayda var. Onun hayatıyla ilgili en önemli kararlardan birini verirken acemice değil özenli davranmak istiyorsanız, bu hafta sizler için bu yazı dizisini hazırladık; bilenlere danıştık… Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz dadı seçiminde yol gösterici bilgiler verdi. İstanbul Tıp Fakültesi Liyazon Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Özkan, bakıcıların çocuk psikolojisini nasıl etkilediğini anlattı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman ise bu seçimin çocuğunuzun beden sağlığıyla bağlantısını izah etti… Her şey sağlıklı çocuklar için…

ANNEDEN AYRILIK BEBEKTE GÜVEN EKSİKLİĞİ YARATIR
EN FAZLA BİR HAFTA

Bebeğinizin yanında bir haftadan fazla uzaklaşmayın. İki yaşa kadar anne eksikliğini telafi etmek çok zordur. Ölüm gibi zorunlu durumlar dışında, iki yaşa kadar bebeği bir haftadan fazla annesiz bırakmak; kalıcı olabilecek güven eksikliği, anne kaybı korkusu gibi problemlere yol açabilir. İKİ

KARŞILAMA ŞEKLİ
Uzun bir ayrılıktan dönüşte iki davranış şekliyle karşılaşabilirsiniz. Birincisi, size aşırı bağlanır ve yanınızdan ayrılmaz. Veya size yabancı gibi davranarak sizi cezalandırır. Bu iki halde de ona gereken sabırla ve olabildiğince yakın davranın ve bir kez daha uzun ayrılık yaşatmayın.

UMURSAMAZSA ZOR!
En sağlıksız davranış size sanki hiçbir şey olmamış gibi umursamaz davranmasıdır. Bu durumda size çok daha fazla görev düşmektedir. Olabildiğince birlikte zaman geçirmeye ve ona yakın olmaya çalışın.

YANINIZDA GÖTÜRÜN
İş veya tatil nedeniyle olabilecek ayrılıkları, beş günle sınırlı tutmak uygun olur. Beş günden fazla ayrılık söz konusu olursa, bebeğinizi yanınızda götürün. İleride bu seyahat sizinle çocuğunuz arasında tatlı anılar olarak kalacaktır.

BİLGİSAYAR KURUN
Eğer zorunlu olarak uzun bir ayrılık planlanıyorsa, seyahatten birkaç hafta önce evde iki bilgisayar kurup MSN veya skype gibi bir erişimle, içerideki odadan bebekle görüntülü olarak konuşun. Daha sonraki birkaç gün de başka bir evden aynı iletişimi kurun. Bu bebeğiniz tarafından, siz uzaklaşmadan uyguladığınız bir oyun olarak algılanacaktır.

Bu yazı 794 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak