Embriyoları 24 saat İzleyelim

tüp bebek tv
Paylaş
 

Yardımcı üreme laboratuarında kaliteli ve implantasyon oranı yüksek olan embriyoyu seçmek gebelik başarısını artırmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Unutmamak gerekir ki günümüz teknolojileri embriyo gelişimini tamamen embriyonun mikroskop altındaki dış görünüşüne göre ve genellikle günde bir kez yapılan gözlem sonuçlarına göre (statik gözlem) değerlendirmekte ve transfer edilecek olan embriyo bu şekilde toplanan veriler ile kararlaştırılmaktadır. Bu süreç embriyo kültürünün süresine göre gittikçe uzayan bir zamanı kapsamakta ve embriyoların inkübatör dışında statik gözleme alındığı zaman çok kısıtlı olduğundan tartışmalı sonuçlara yol açmaktadır. Oysa embriyo gelişimi sürekliliği olan (dinamik) bir süreçtir. Hücre bölünme zamanı ve şekli embriyonun implantasyon kapasitesi hakkında önemli bilgiler içermektedir. Çünkü hücre bölünmesi, bize anne ve babadan gelen sperm ile yumurta hücresinin ve buna bağlı olarak edinilen genetik şifrenin özelliklerini ve kalitesini de göstermektedir.

tüp bebek tvYeni uygulamaya giren ve Embryoscope adı verilen dinamik embriyo izleme tekniği sperm ve yumurtanın döllenme aşamasından itibaren embriyonun rahme transferine kadar olan gelişim sürecinin dakika dakikasına dış ortama maruz bırakılmadan canlı olarak izlenmesine olanak vermektedir. Ayrıca alınan görüntüler ile her embriyoya ait bir video kaydı da elde edilmekte, böylece görüntüler gerektiğinde defalarda değerlendirilerek tedavi sürecine ve embriyo gelişimine ait en ince detaylar dahi değerlendirilebilmektedir.

Embriyoscope cihazının embriyoların canlı olarak görüntülenmesinin yanında iki temel avantajı daha vardır:

(i) Görüntülenme sürecinde embriyolar kısa süreliğine dahi olsa cihaz dışına çıkarılmadıklarından embriyolar için dış ortamdan etkilenmeyecekleri güvenli bir “canlı inkübatör” ortamı sağlar; böylece gelişmekte olan embriyo olumsuz büyüme koşullarına veya sıcaklığa maruz kalmadan tüm gözlemler inkübatör içinde gerçekleştirilir.

(ii) Hastaların ve sahip oldukları tüm embriyoların gelişimlerine ait verilerin saklandığı ve analiz edildiği bir bilgi işlem ünitesi olarak görev yapar. Bu sayede de embriyo görüntüleri ve inkübasyon koşulları hakkında ayrıntılı bilgiler işlenir, tedavi sonuçları bu verilere göre yorumlanır  ve gelecekte referans için hasta veri dosyalarında saklanırlar. Bu özellikleri sayesinde, hasta profiline göre değişmekle birlikte geleneksel inkübatörlere kıyasla Embryoscope sistemi ile daha yüksek gebelik oranları sağlanabilmektedir.

Şimdilik maliyeti yüksek bir teknoloji olduğundan Embryoscope sistemi dünya üzerinde sadece belirli seçkin merkezler tarafından kullanımaktadır.

Geleneksel İnkübatör Embryoscope
İnkübatör içi hava laboratuar ortamından alınır. Dolayısı   ile dış ortamdaki hava kalitesinden etkilenir. Özellikle uygun havalandırma   sistemi olmayan kliniklerde dış ortamdan gelen toksik ve uçucu organik   bileşikler inkübatör içerisinde ve dolayısı ile embriyoların çevresinde   birikir. Kendine özgü ve özel HEPA/karbon filtre içeren sistem   ile filtrelenen hava karışımı kullanılır. Dış ortamdaki hava değişiminden ve   kalitesinden etkilenmez. Bu özelliği sayesinde havalandırma sistemindeki   düzensizlikler veya eksikliklerden embriyo gelişiminin etkilenmesini önler.
Günlük kontroller sırasında embriyolar inkübatör   dışarısına alınıp kontrol edilirler. Kontrol sürecinde ciddi sıcaklık   değişimleri yaşanabilir. Kontroller iç kamera sistemi ile yapıldığından   embriyolar sıcaklık nem vb. Dış ortam koşullarından etkilenmez.
Mesai saatleri dışında embriyo gelişimi hakkında bilgi   sahibi olabilme imkanı yoktur. Embriyo gelişimi 24 saat kayıt altında olduğundan,   değerlendirme ve seçim sırasında geriye dönük video kayıtları rahatlıkla   incelenebilir ve daha sağlıklı embriyo seçimi yapılabilir.
Embriyo kontrolleri sadece gün içerisinde anlık olarak   yapılabilir. Hücresel aktiviteler dinamik olarak değerlendirilerek   embriyo gelişimi hakkında çok daha dataylı ve faydalı bilgiler elde   edilmesine olanak sağlar.


Bu yazı 787 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak