Embriyo Dondurma Nedir?

Paylaş
 

Embriyo Dondurma

Tüp Bebek tedavisi gören çiftlerin en büyük arzusu iyi kalitede embriyolara sahibi olabilmektir. Bundan da ötesi transfer edilenlerin dışında iyi kalitede gelişenlerin dondurularak değerlendirilmesini isterler.
Tüp bebek laboratuarında, transfer edilecek embriyonun dışında kalanların ,kalitelerinin iyi olması durumunda mutlaka dondurup saklanması gerekir.

Embriyo kalitesi ne demektir?

Senkronize bölünme gösteren insan embriyosunun döllenme sonrasında belirli günlerde, asgari belirli hücre sayılarına sahip olmaları gerekmektedir.

laboratuvar10 (7)

Embriyo değerlendirmesi sadece hücre sayısına göre yapılmaz. Bakılan diğer kriterler hücrelerin içindeki çekirdek durumu, fragmantasyn oranı, bölünen hücrelerin simetrikliği ve stoplazmik yapıdır. Bu değerlendirmeleri 2. ,3. Ve bazen de 4. Gün embriyoları için yapmak doğru olur. Takibin 5.günü ile birlikte embriyonun hücre sayısı dramatik bir şekilde artmış olmalıdır. Artan hücre sayısı embriyonun genişlemesine, dışındaki “Zona Pellucida”denilen zarın incelmesine yol açar. Blastosist denilen evrede embriyonun içinde belirgin bir kavite meydana gelir. Kavitenin genişliğine ve artan hücre sayısı yoğunluğuna göre embriyo sınıflandırılır. Transfer işleminden sonra kalan embriyolar daha iyi değerlendirilmek üzere çoğunlukla 5 ve 6.günlerine kadar takip edilir. Bundaki amaç embriyonun gelişiminin devam edip etmediğini görebilmektir. Kriterlere uyan embriyolar dondurulur. Uymayanlar ise imha edilir.
Transfer sonrasında beklenti içine giren hastalar için bu kimi zaman yıkıcı olabilmektedir. Ancak embriyoyu daha erken safhada dondurarak, çözdürmeden sonraki süreçte embriyonun daha kötü gelişmesini izlemek çoğunlukla daha olumsuz olmaktadır. Sırf bu nedenlerledir ki embriyologlar  laboratuar ortamında sadece kalitesinden emin oldukları embriyoları dondurlar.

Embriyo Dondurma ve çözdürme işlemleri 2 şekilde yapılmaktadır: Hızlı (Vitrifikasyon) ve Yavaş (Slow-freezing). 2 yönteminde birbirine göre farklı olumlu tarafları vardır.

Çözdürme sonrasında embriyoların canlılık oranını ne belirler?

Çözdürme sonrasındaki canlılık oranı embriyonun en az %50 oranında hücre sayısını korumasıyla doğru orantılıdır. Yaşamayan hücreler dejenere olur. Canlılık oranını belirleyen en önemli etken , dondurma aşamasındaki embriyonun kalitesidir. Ülkemizde dondurulan embriyolar 5 seneye kadar saklanabilmektedir. Ancak bu süre devletin belirlediği yasal bir süredir. Aslında embriyolar dondurma yada çözdürme sırasında bir hasara uğramazlarsa senelerce sıvı azot içerisinde saklanabilmektedirler.

Bu yazı 840 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak