Dövme Sildirme İle İlgili Merak Edilenler
Paylaş
 

            Dövme işlemi, bağışıklık sistemi tarafından sindirilemeyecek büyüklükteki pigmentlerin, deri altına bir iğne yardımıyla işlenmesidir. Vücutta kalıcı bir aksesuar olarak görülen dövmeler, zaman içerisinde ilerleyen yaş ya da yaşanmışlıklardan dolayı negatif çağrışımlara neden olduğu gerekçesiyle sildirilmek istenmektedir. Derinin altına bir tedavi uygulanması gerektiği için lazer işlemi gerekmektedir.

Pigmentlerin, derinin öteki yapılarından ayrılması için yoğun ısı ve enerji uygulandığı yöntem lazer işlemidir. Bu işlemde pigmentler milyonlarca parçacığa ayrılarak deriyle bağı koparılmaktadır. Böylece bağışıklık sistemi tarafından sindirilip, ortamdan uzaklaşmaktadırlar. Bu yöntem uygulanırken oldukça titiz davranılması gerektiği için güvenilir bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Uzman dermatolog Dr. Fulya Tezel, lazerle dövme silme işleminde, uygun lazer kullanımının önemine dikkat çekmektedir.  Uygun olmayan lazer kullanımı sonucu dövmenin olduğu bölgede dövmenin izleri kaldığı gibi ayrıca yanık yarası gibi kötü görünen izler de kalmaktadır. Bu yüzden silme işlemi uygulanmadan önce uygulanacak lazerin uygunluğu kontrol edilmelidir. Aksi halde telafisi zor sonuçlar doğabilir.

Dövme sildirme işleminin ne kadar süreceği dövmenin boyutuna ve rengine bağlıdır. Bunlara ek olarak vücut yapısı da önem arz etmektedir. Dövmenin boyası siyah ya da kırmızı renk ise tamamen çıkar. Yeşil ve mavi gibi renklerin büyük oranda rengi açılır, tamamen de çıkabilir ama çıkma garantisi olmaz. Dövmede kullanılan boyanın türleri de farklılık göstermektedir. Boya türlerinin lazer ışınına duyarlılığı farklıdır. Kimi dövme bir seansta çıkarken bazıları da 10 seansa kadar uzayabilir. Bunlara ek olarak dövmeyi yapan kişiye göre bile silme işleminin süresi değişebilir. Amatör dövmeler kolay çıkarken profesyonel dövmeler daha geç çıkar.

Dövme uygulamasından hemen sonra dövme rengi beyaz ya da ten rengine döner. Dövme bölgesi kabarabilir ya da etrafında hafif kızarıklık olabilir. İlk gün dövmeli bölge krem sürerek pansumanla kapatılır, ertesi gün ciltte kabuklanma ya da pullanma olur. Kişi pansumanı açıp duş alabilir. Krem kullanımının günlük olması tavsiye edilir ve kabuklanma genellikle 3-7 gün içerisinde geçer. Dövme renginin büyük oranda açıldığı görülür ve dövme içinde yuvarlak halkalar şeklinde cilt ten rengine geri dönmeye başlar. Her seans sonrası aynı görünüm oluşur. Ama özellikle ilk 3 seanstan sonra dövmedeki boya ciddi miktarda azaldığı için kabuklanma ve kabarıklıklar minimal olur ya da olmayabilir.

Dövme sildirme için lazer uygulaması ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterse de temel olarak ağrılı bir işlemdir. Bu yüzden uzman dermatolog Dr. Fulya Tezel, işlem öncesinde lokal anestezi uygulanması ya da emla krem uygulaması işlemin acısız olmasını sağlar. Her seans dövmelerin büyüklüğüne göre yarım saat ile bir saat arası değişebilir. Uygulama 3-6 hafta ara ile 6-7 seans yapılır. Tabi ki de seans sayısı kişiye ve dövmeye göre artabilir ya da azalabilir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak