Kısırlık Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Kısırlık belirtileriDoktorlar hastalarının kısırlık sorununu inceler, fiziksel öykülerini sorgular, çiftlerin sağlık ve cinsellik öyküleri hakkında sorular sorar,bazen bu muayeneler sonucunda tanıyı koysa da genellikle inceleme yapmak için daha fazla testlere ihtiyaç duyar.
Doktorlar, erkeklerin semen analiz sonuçlarını ister,sayısına,şekline ve hareketliliğine bakar bazen de erkeğin hormon düzeylerine bakmak ister.kadınlarda ise,doktorlar her ay yumurtlama döngüsünün olup olmadığını öğrenmektir.bunu anlamanın birkaç yöntemi vardır,kadın evde bunu şu yöntemlerle anlayabilir;
-Son birkaç ay içindeki sabah saatlerindeki vücut sıcaklık fark  takibi
-Son birkaç ay içindeki vajinal akıntı takibi
-Ezcanelerde satılan evlerde kullanılabilen ovulasyon takip kitleri
Doktorlar ayrıca bu döngüyü kan testleriyle takip edebilir ya da yumurtalıklara ultrason ile bakabilir,eğer yumurtlamada bir sıkıntı yoksa diğer olası testleri isteyebilir.
Bu testler;
-Histerosalpingografi; bu yöntemle,rahim ve tüpler x-ray yardımıyla incelenir.doktorlar özel bir sıvıyı vajinadan uterusa doğru gönderir.bu sıvı x-ray altında görülür böylece doktorlar sıvının rahim ve tüplerdeki geçiş ve hareketlilik durumunu gözleyebilir bu durumda infertiliteye sebep olan fiziksel bir engelin olup olmadığı saptanabilir,bu engeller yumurtanın fallop tüplerinden geçerek uterusa geçmesini engellemiş olabilir  ayrıca sperminde yumurtayla birleşmesini engelleyecek bölgede olabilir.
Laparoskopi; Karın içini görüntüleyebilmek için kullanılan küçük bir operasyondur.doktorlar bu işlemde laparoskop denilen ışıklı ufak bir aygıt kullanır,göbek bölgesi ve biraz daha alt kısmından ufak bir kesi yaparak laparoskopla karın içine bakar.bu yöntemle doktorlar,yumurtalıklara, fallop tüplerine ve rahime bakıp fiziksel bir sorun olup olmadığına bakar.genellikle endometriozis ve kistleri bu yöntemle saptar
Kısırlık sebebini bulmak uzun bir süreci kapsayıp duygusal olarak ta yoğun bir sürecin yaşanmasına sebep olabilir.hiç bir sorun bulunmasa da umutsuzluğa kapılmamak gerekir.

Doktorlar kısırlığı nasıl tedavi eder?
Kısırlık; ilaç, cerrahi operasyon, aşılama ve yardımcı üreme teknikleriyle tedavi edilebilir,çoğu zaman bu yöntemler birlikte kullanılır.en sık kullanılan yöntemler ise ilaç ve cerrahi yöntemdir.
Doktorlar kısırlık tedavisinde şu hususları dikkate alırlar
-test sonuçları
-çiftler kaç yıldır korunmadan ilişkiye girmiş
-çiftlerin yaşları
-çiftlerin sağlık durumları
-çiftlerin düşünceleri-tercihleri
Doktorlar erkek infertilitesinde şu hususları takip eder.
-Cinsel sorunlar;doktorlar ,erkeklerde cinsel iktidarsızlık ve sperm verememe gibi konular üzerinde yoğunlaşır,bu durmlarda tedavi olarak psikolojik uzman desteği ve ilaç tedavisinden faydalanılabilir.
-Çok az sperm sayısı;bazen kısırlık sorunu çözmede cerrahi operasyon doğru karar olabilir böylece doktorlar cerrahi girişimle erkeğin üreme organından spermleri direkt olarak toplar, sperm miktarına etki eden enfeksiyon durumları için de antibiyotikler kullanılabilir.
-Sperm hareketliliği;bazen semen analizlerinden erkeğin üreme sistemindeki bir tıkanıklık nedeniyle hiç sperm hücresi görülmeyebilir bu durumda da ufak bir cerrahi operasyon gereklidir.
Kadınlarda da bazı fiziksel problemler cerrahi girişimle düzeltilebilir.bazı ilaçlar kadınların yumurtalama problemine yönelik kullanılı fakat bu ilaçların içerikleri hakkında doktorla konuşup ilaçların etkileri,olası yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.

www.womenshealth.gov sitesinden cevrilmiştir.

Bu yazı 764 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak