Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir
Paylaş
 

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır? Bazı kadınlar için kadınlar için hamile olduğunu öğrendiğinde yaşadığı mutluluk bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Dış gebelikte bu hayalin yıkılma sebeplerinden biridir. Kadınların korkuları arasında yer alan dış gebelik nedir, dış gebelik olduğu nasıl anlaşılır gibi sorulara sizler için açıklık getirmek istedik. Bu soruların yanı sıra dış gebeliğin ne gibi tehlikelere neden olduğunu da yazılarımızda sizlere anlatmaya çalıştık.

Gebelik, kadının yumurtalıklarından her ay rahme ulaşan kanallara gönderilen yumurta ile erkekten gelen spermin birleşmesi ile meydan gelir. Yumurta ve spermin birleşmesi ile döllenen yumurta rahme doğru hareket eder ve oraya ulaşır. Döllenen yumurta orada 9 ay boyunca gelişir ve 9 ayın sonunda da bebek dünyaya gelir. Normal gebelik sürecinde böyle olması gerekirken döllenen yumurtanın herhangi bir tıkanıklık vs. gibi nedenlerle fallop tüplerinde kalması ve rahme ulaşamamasına ve gelişimine orada devam etmesine dış gebelik denir. Dış gebelik kadın için hayati önem taşıyan tehlikeli bir durumdur ve acil müdahale edilip bu durumun cerrahi işlem ile sonlandırılması gerekir. Aksi halde kadının hayatı ciddi tehlikeye girer.

Dış Gebelik Nasıl ve Ne Zaman Belli Olur?

Rahme ulaşamayan ve fallop tüplerinde kalan döllenen yumurta, geliştikçe fallop tüplerine ciddi anlamda zarar verir. Oluşan bu ciddi hasar bir sonraki gebeliği de olumsuz yönde etkiler. Daha önce dış gebelik yaşamış ve bu durumdan çok geç haberi olmuş ve tüpleri zarar görmüş kadınlar, daha sonra ki gebeliklerinde de bu riski taşırlar. Çünkü daha önce yaşadıkları dış gebelik fallop tüplerinin işlevini ciddi anlamda bozulmasına neden olduğu için dış gebelik riski ile karşı karşıya kalırlar.

Dış gebeliği anne adayı anlaması imkansız bir sorundur. Bu nedenle kadınlar hamile olduklarını öğrendiklerinde mutlaka bir uzmana muayene olması gerekmektedir. Dış gebelik ancak uzmanlar tarafından yapılacak ultrason muayeneleri sayesinde anlaşılır. Geç kalınması halinde ciddi sorunlara neden olacağından vakit kaybetmeden muayene olmanız önerilir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik ilerledikçe vajinada kanama mide bulantısı ve ağrılı kusmanın yanı sıra  alt karında ciddi ağrılara neden olur. Tüplere yerleşen embriyo geliştikçe ağrılar artarak devam eder. Ayrıca karında bölgesinde keskin kramplar hissedeceğiniz gibi vücudunuzun bir tarafında yani sağ ya da sol tarafta ağrı Baş dönmesi veya güçsüzlük hissedebilirsiniz. Eğer kanda gebelik testi yaptırdıysanız çıkan değer 48 saat sonra bunun en az iki katına çıkması gerekmektedir. Ancak bu durumun aksi gözleniyor ise yani katlanması yetersiz ise dış gebelikten şüphelenilir.

Dış gebelik nedeni ile fallop tüplerinin zarar görmesi halinde bayılmalara yol açabilecek kadar sert ağrı ve kanamalara neden olmaktadır. dış gebelik şüphesi olduğunda vakit kaybetmeden bir doktora gidip tedavi olmanız gerekir aksi taktirde hayati tehlike söz konusu olacaktır.

Bu yazı 174 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak