Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Paylaş
 

Son yıllarda herkes tarafından sıkça kullanılan bir kelime var depresyon. Hatta o kadar sıkça kullanılıyor ki en hafif üzüntü ve dertlerimizde ben depresyondayım gibi bir tabir gelişti. Peki depresyon bu kadar basit bir hastalık mıdır? bu kadar hızlı bir şekilde depresyon gelişebilir mi?

Depresyon uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, girişim gücünün ve kendine güvenin yitirerek umutsuzluğun karamsarlığın biçiminde beliren ruhsal bir bozukluktur. Depresyon anlık duyguların bozukluğu değil uzun süreli bir duygu durum bozukluğudur.

Depresyona hastalık demek için;

Bazı semptomların bir araya gelmedi.
Belli bir süre geçmemesi.
Hasta kişinin işlevselliğinin bozulması gerekir.

Kadınlar depresyona daha çok maruz kalıyor

Bütün toplumlarda kadınlara yaklaşık olarak 2 kat daha fazla gözükmektedir. Bu durum hormonal farklara, çocuk doğurmaya, kadınların erkeklerden daha fazla psikososyal engellere maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır.

Depresyon tüm yaşlarda görülen bir hastalıktır. Depresyon vakalarının yüzde 50’si 20 ile 50 yaşları arasındadır ve sıklıkla 40’lı yaşlarda başlar. Depresyonun temeli de diğer bir çok hastalık gibi yani biyolojik altyapının psikolojik etkiler, sosyal çevre hastalığı oluşturmaktadır.Depresyona giren hastalar böyle durumlarda kişisel blog açarak dahi kafasındakileri yazsa depresyondan kurtulmaktadır.

Beyinde norepinerfrinseraonindopaminin azalması ile hastalık ortaya çıkar. Depresyon hakkında en büyük yanlış hastalığın tamamiyle psikolojik sanılması ve bu yüzden basit çıkarımlar ile hastalığının giderilmeye çalışılmasıdır. Ancak beyinin içerisinde hormonal sorunların olması hastalığın biyolojik boyutunun olduğunu ortaya koyuyor.

Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Depresyon tanısı ABD psikiyatri birliğinin tanı ölçütlerine göre konmaktadır. En son 2014 yılında güncellenen bu ölçütler DSM-V depresyon kriterleri olarak bilinmektedir. Bu tanı ölçütlerine göre 9 hastalık semptomunun en az 5’inin bulunması gerekiyor. Aynı zamanda bu semptomların en az 2 haftadır devam ediyor olması lazım. www.e-kutuphane.com.tr  haberine göre işte o semptomlar.

  1. Hastanın kendisinin bildirmesi ya da başkalarının gözlemesi ile belirli hemen her gün yaklaşık gün boyu süren depresif duygu durum hali.
  2. Hemen her gün yaklaşık gün boyu süren, etkinliklerin çoğuna karşı ilgide azalma ya da bunlardan eskisi gibi zevk almıyor olma.
  3. Diyette değilken önemli derecede kilo kaybı ya da kilo alımının olması veya hemen her gün iştahının azalmış ya da artmış olması.
  4. Hiç uyuyamama ya da aşırı derecede uyuma.
  5. Ruhsal gerilim halinde durmadan hareket etme ya da hiçbir şekilde hareket etme isteğinin olmaması.
  6. Yorgunluk bitkinli hali ya da enerji kaybının olması.
  7. Değersizlik ya da uygun olmayan suçluluk duygularının olması.
  8. Düşünme ya da düşüncelerini yoğunlaştırma yetisinde azalma ya da karamsarlık.
  9. Yinelenen ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar girişimi ya da özgül bir intihar tasarısının olması.

 

Bu semptomların hemen her gün ve yaklaşık olarak 2 haftadır sizde ya da yakınlarınızda olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatri uzmanına danışmanızda fayda var. Depresyon çok yüksek oranda tedavi edilmektedir. Uygun tedavi ile hastalar bir kaç hafta içerisinde eski işlevsel durumuna geri dönmektedir.

 

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak