Çocuk Psikoloğu İle Sağlıklı Bir Gelişim Süreci
Paylaş
 

Çocukların gelişim süreçleri tıpkı yetişkinlerin olaylara karşı sergilediği farklı tavırlar gibi değişiklik gösterebilir. Örneğin bir çocuğun önceliği resim yapmayı öğrenmek olurken diğerinin tuvalet yapmayı öğrenmek olabilir. Çocuklardan yapmasını beklediğimiz her hareket aslında ilk olarak onların süzgeçlerinden geçer ve kararlarını verirler.

Bazı çocuklar temel ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya olması gerektiği dönemde başlasa da bazıları için durum değişiklik gösterebilir. Örneğin kendi yemeğini yiyebilme, kendi tuvaletini yapabilme gibi alışkanlıklar belirli zaman aralığında öğrenilmeye başlar. Çocuk öğrenmeye direniyor ve çabalarınıza karşılık vermiyorsa bu onda bir problem olduğunu göstermez çünkü öğrenme süresi ve süreci değişiklik gösterebilir. Bu gibi durumlarda destek alma amaçlı bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçip terapilerinden ve tavsiyelerinden faydalanabilirsiniz.

Çocuk Psikoloğu Ne Yapar?

Çocukların henüz kendilerini yeni yeni keşfetmeye başladıkları dönemlerde bazı şeyleri kafalarında konumlandıramadıkları, çeşitli problemler yaşadıkları, öğrenme durumu reddettikleri zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle karamsar olmamayı öğrenmeniz gerekir.

Öncelikle çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmayı deneyin ve ona yapması gerekenleri örneklendirerek öğretmeye çalışın. Çocuk ısrarla öğrenmeyi reddediyor ve çeşitli sorunlar yaşıyorsa bir çocuk psikoloğundan yardım almanız gerekebilir.

Çocuk psikoloğu, çeşitli terapilerle çocuğun kendini kötü hissettiği, problem yaşadığı olayları bularak çözmesine ve bilgilenmenize yardım edecektir. Daha sonrasında da çocuk ile arasında samimi bir bağ kurarak kendisini anlatmasını sağlayan psikolog, gelişim sürecindeki çocuğun psikolojik açıdan daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır.

Çocuğum Psikolog Yardımı Almak İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Yapmanız gereken ilk adım çocuğunuza onun bir problemi olmadığını sadece yardım almak için çocuk psikoloğuna gittiğinizi ve bu durumun son derece normal olduğunu anlatmanız gerekebilir. Daha sonrasında ise tıpkı bir arkadaşı ile tanışırmış gibi psikoloğu ile tanışmasını sağlayın ve böylelikle hayatında ona yer açmaya başlasın.

Çocuk karşısındaki kişiyi sevdiği, samimi bir ilişki kurabildiği zaman terapi süreçleri daha sorunsuz ve olumlu bir şekilde ilerlemiş olacaktır. Bu yüzden çocuğun oraya mecburiyetten ve zorla gitmesi herhangi bir fayda sağlamadığı gibi onu rahatsız edecektir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak